Dolar oslabuje jak ve vyjádření dolarového indexu, tak proti euru. Silnější evropská měna podporuje zisky měn regionu střední a východní Evropy. Koruna díky pozitivnímu sentimentu sílí pod 27,20 za euro. Rizika příštích dní vidíme směrem k oslabení. K tomu by mohlo přispět např. rozhodnutí o vyhlášení nouzového stavu.

Lukoil: Chybějící investice i vrty mohou srazit těžbu ropy v Rusku

Nedostatečné investice a menší počet hloubených vrtů by v Rusku mohly snížit produkci ropy, řekl spolumajitel ruské ropné společnosti Lukoil Leonid Fedun. Objem těžby by se tak podle něj mohl kvůli tomu do roku 2017 snížit až o 70 milionů tun, což by byl ve srovnání s loňskou produkcí pokles o zhruba 13 procent.

Rusko je největším producentem ropy na světě. Loni se průměrná těžba zvýšila na nové postsovětské maximum 10,51 milionu barelů denně. V tunách tak těžba dosáhla 523,28 milionu. Náměstek ruského ministra energetiky v únoru řekl, že nárůst na další novodobý rekord země očekává i letos.

Rusko by dle Feduna kvůli nedostatečným investicím a menšímu počtu vrtů mohlo v těžbě ropy přijít o 25 až 70 milionů tun. V barelech to odpovídá zhruba 183 až 513 milionům.

Ruský ministr energetiky Alexandr Novak dnes dle Reuters uvedl, že doufá, že ceny ropy se zotaví a ve střednědobém horizontu se vrátí do rozmezí 90 až 110 dolarů za barel.

Newsletter