Bank of Japan ponechala sazby beze změny, kurz jenu oslabil nad 156,00 USDJPY. Dolar odevzdal včerejší zisky pod nad očekávání vyšší inflaci a obchoduje se zpět nad 1,0700 za euro. Koruna zpevnila pod 25,15 za euro.

Lze se plně spoléhat na data z blockchainu?

Nabídka bitcoinu přesáhla 17 milionů kusů. Zní to jako přímočarý údaj, nicméně bavíme se o kryptoměnách, a proto víme, že to tak jednoduché nebude…

Důležitý milník

Zhruba každých 10 minut objeví těžaři blok transakcí, který spustí bitcoinovou síť a přidá 12,5 nových mincí do celkové nabídky. Pokaždé, když k tomu dojde, se vše zaeviduje do blockchainu, tedy jakési digitální účetní knihy, která obsahuje kompletní záznamy veškerých aktivit odehrávajících se na blockchainu, v tomto případě na bitcoinu.

Datové dilema

Pro bitcoinovou komunitu bylo dosáhnutí 17milionté mince důležitým milníkem, který byl poté i řádně oslaven. Nicméně není to až tak dávno, kdy se začaly objevovat problémy. Když byl vytěžen tento přelomový bitcoin, všiml si Jameson Lopp, tvůrce sítě satoshi.info, že poskytnutá data neukazují vše.

Konkrétně došlo k tomu, že data ze sítě blockchain.info, považována obecně za jeden z nejspolehlivějších zdrojů blockchainových síťových údajů, nedokázala vzít v potaz případy, kdy bugy a jiné faktory zapříčinily to, že těžaři nezískali plnou odměnu, nevytěžili tedy celých 12,5 mincí.

Bohužel to může naznačovat problém, který se netýká pouze bitcoinu, ale mohl by se potenciálně vztahovat obecně na technologii blockchain. Tento problém nejspíše pramení z nejasných metod, které jsou využívány na analyzování blockchain dat.

Co to znamená?

Existuje mnoho způsobů, jakými může být blockchain technologie využívána. Jedno z nejslibnějších využití je jako prostředek k ověřování dodavatelských řetězců. Ať už si kupujete oblečení nebo auto, nejspíše budete chtít mít možnost spolehlivě zkontrolovat původ kupovaného produktu a jakým způsobem byl vyroben. Pokud jsou zde ale pochybnosti týkající se spolehlivosti blockchainu, pak toto využití ztrácí smysl, protože právě jeho předpokládaná neomylnost umožňuje takové využití.

Ačkoliv se zdá, že jsou tyto potíže spíše spojeny s metodami datové analýzy, které výzkumníci uplatňují, problém spočívá více v tom, že pokud se ve společnosti změní vnímání blockchainu, dodnes spojovaného se spolehlivostí, celý systém se naruší. Pokud bychom chtěli najít řešení této situace, pak by bylo nejrozumnější usilovat o větší transparentnost v rámci sběru a analýzy dat souvisejících s blockchain technologií.

Jedno je jisté, blockchain je jednou z nejvýznamnějších technologií naší doby. Možná využití jsou příliš početná na to, aby zde byla všechna uvedena. Důležité je, že má potenciál se elegantně a spolehlivě popasovat s množstvím problémů, které se v minulosti nedařilo dostatečně dobře řešit. Také již zmíněná možnost využití blockchainu k ověřování dodavatelského řetězce může radikálně změnit způsob, jakým lidé dnes nakupují. Brzy může být velmi snadné a rychlé se ujistit, odkud kupovaný výrobek pochází.

Newsletter