Macron a rudé trhy. Prvotní euforie ochabuje

Výsledek druhého kola francouzských prezidentských voleb přináší smíšené výsledky. Prvotní euforie, která dostala například euro až na 6měsíční maximum, ochabuje. Zisky jsou pomalu umazávány, akcie jsou dokonce ve ztrátě.

Druhé kolo boje o prezidentský post bylo dne agentury Reuters rekordní. Z celkem 47 milionů registrovaných voličů se jich 25,38 % vůbec nedostavilo. Macronovi tak ve výsledko „spadlo“ 66,06 %, pro Le Penovou hlasovalo 33,94 %. Rekordních 11,5 % hlasů bylo prázdných či poškozených.

První reakce trhů přišla s otevřením asijského obchodování. Japonský index Nikkei si během dnešní obchodní seance připsal více jak +2,3 %. Rostl i jihokorejský Kospi, který je výše o +2,3 %. Australský ASX 200 pak poskočil o +0,59 %.

Otevření evropských trhů už přineslo rudá čísla. Klesá německý Dax, a to o -0,01 %, stejně tak  i francouzský CAC (-0,53 %), britský FTSE (-0,04 %) a dokonce i EURO STOXX 600 (-0,17 %). Byť představuje Macron pro trhy podle mnohých lepší variantu než Marine Le Penová se svou politikou silného protekcionismu, padající akcie potvrzují, že jeho očekávané vítězství už bylo v cenách dávno začleněné.

Výrazný propad způsobený především vybíráním zisků je pozorován například u francouzských bank.

U dluhopisů pozorujeme rostoucí poptávku, která se projevuje poklesem výnosů, v naprosté většině instrumentů bez ohledu na délku maturity.

Co se týče měn, euro si sáhlo až nad 1,100 EURUSD, tedy na 6měsíční maximum. Aktuálně však spadlo k 1,096 EURUSD.

 Koruna rovněž nejprve zpevnila až k 26,62 za euro. V tuto chvíli se již obchoduje na 26,68 EURCZK.

 

Newsletter