Macronovo vítězství je pro trhy pozitivem. Převáží však silnější výprodejní faktory

Klíčové body

  • Emmanuel Macron obhájil v druhém kole voleb funkci francouzského prezidenta, se ziskem 58,55 % hlasů porazil Le Pen.
  • Vítězství Macrona je drobnou úlevou pro evropské trhy, ve výsledku ale převáží témata jako covidová situace v Číně.
  • Guvernérka ECB Lagarde vidí za rozdílem v přístupu k měnové politice mezi ECB a Fedem jiný původ inflace v Evropě a v USA.
Zdroj: Depositphotos

Emmanuel Macron byl znovu zvolen prezidentem Francie. Získal celkem 58,55 % hlasů. Macron byl tím více proevropským kandidátem a jeho zvolení zřejmě lehce uleví tlakům na slabší euro a povede k posílení akcií francouzských firem. I tak se ale evropská měna drží pod hranicí 1,0800 dolaru za euro. Proti koruně euro lehce posílilo. V případě méně pravděpodobného zvolení Le Pen byla očekáváná opačná reakce, a to především kvůli řadě jejích kontroverzních vyjádření a postojů. Její zvolení by mohlo připomenout reakci trhů na brexit.

Přestože není vítězství Macrona překvapením, lze ho označit za drobnou úlevu pro evropské trhy. Nicméně ve světle současné situaci války na Ukrajině, vysoké inflace a hrozby další pandemie viru COVID-19 převáží podle všeho ty negativní faktory. Příkladem může být zavedení tvrdého lockdownu v Pekingu a výstavba zdí kolem bytových komplexů v Šanghaji pro omezení pohybu osob. Nejsou to však pouze tyto centra obchodu. Čínský prezident ve svém vyjádření potvrdil, že chce pokračovat v politice nulové tolerance vůči viru a zavedl lockdownová pravidla pro desítky měst. Lze očekávat, že zavedení takto tvrdých opatření v druhé největší ekonomice světa bude mít negativní dopad na světové trhy.

Presidentka ECB Christine Lagarde dle svých slov chápe problematický vývoj cenové hladiny ve světě. Vidí však rozdíl mezi inflací v EU a v USA. Ve svém vyjádření uvedla, že okolo 50 % současné evropské inflace pochází z růstu cen energií. Situace s růstem cen energií je navíc v Evropě posilována ruskou agresí na Ukrajině, která vedla k řadě formálních i neformálních opatření proti ruskému režimu. Růst cen energetických komodit z Ruska, na kterých jsou evropské ekonomiky závislé, vytváří pak o něco náročnější prostředí, než je právě ve Spojených státech.

Lagarde tvrdí, že pokud by začala ECB dnes zvyšovat úrokové sazby, pak cena energií nezačne klesat. Fed se zvyšováním sazeb už začal a očekáváme další hike v příštím měsíci. Na tuto skutečnost reagovala Lagarde tím, že růst inflace v USA je tažen do významné míry napjatým trhem práce, a zvýšení sazeb tak bude mít větší vliv na zkrocení inflace, než by měl v eurozóně. Situace s napjatým trhem práce je v USA podobná jako v ČR. Když bychom toto vyjádření vzali do důsledků, pak prezidentka ECB do jisté míry obhajuje kroky ČNB.

I přesto nás ale ze strany ECB čeká utahování měnověpolitických podmínek. Programy nákupu aktiv by mohly končit už letos v létě, či ve třetím čtvrtletí letošního roku. Pozvolné navyšování úrokových sazeb ze strany ECB můžeme očekávat po ukončení programů nákupů aktiv.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0723 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 101,65 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0684 do 1,0878 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,37 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,72 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,30 až 24,46 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,60 do 22,91 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , ČSÚ, Bloomberg, Reuters

Newsletter