Maďaři i Poláci řeší silou časovanou bombu půjček v cizích měnách

Banky v Maďarsku budou muset převést na forinty i spotřebitelské úvěry, které si lidé v minulosti vzali v cizích měnách. Rozhodla o tom dnes maďarská vláda po jednání s bankami. Loni banky musely převést za značných ztrát na forinty rozsáhlý objem devizových hypoték, dnešní rozhodnutí kabinetu se má týkat téměř 230 tisíc úvěrových smluv v celkovém objemu přes 300 mld. forintů, tj. necelé miliardy eur. 

Ministr hospodářství Mihály Varga uvedl, že 229.000 úvěrových smluv v cizích měnách o celkové hodnotě asi 305 miliard forintů (zhruba 27 miliard Kč) se převede na domácí měnu v aktuálním tržním kurzu. Většinu z těchto půjček banky poskytly ve švýcarských francích. Zmíněná konverze cizoměnových hypoték v Maďarsku zmírnila ztráty věřitelů a ochránila dlužníky před těžkými dopady dramatického zpevnění švýcarského franku, k němuž došlo letos v lednu.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Po této konverzi spotřebitelských úvěrů, o níž rozhodla vláda dnes, se podíl devizových úvěrů na celkovém objemu bankovních úvěrů pro drobné klienty sníží na tři procenta z 54 procent v době před převody. Celý proces by měl být uzavřen zhruba do konce tohoto roku.

Úlevy pro dlužníky i banky

Dlužníci navíc dostanou slevy v úhrnné hodnotě asi 31 miliard forintů jako částečnou kompenzaci za oslabení kurzu forintu. O náklady na tuto úlevu se podělí vláda s bankami, které si pak odpuštěnou sumu budou moci odepsat z daní.

Vláda o tomto kroku jednala s domácí bankovní asociací a s centrální bankou. Šéf centrální banky György Matolcsy sdělil, že jeho instituce zajistí komerčním bankám devizy potřebné k uskutečnění převodů.

Vedle domácích institucí a rakouských bank Erste a Raiffeisen působí v Maďarsku také belgická KBC nebo italské finanční domy UniCredit a Intesa Sanpaolo. Banky v Maďarsku dosahovaly v minulém desetiletí vysokých zisků, od roku 2010 je však vláda Viktora Orbána zatěžuje sektorovými daněmi a dalšími náklady. Kvůli nucenému převodu devizových hypoték na forinty musely banky v zemi zaúčtovat vesměs vysoké ztráty.

Erste překvapila lepšími výsledky, čeká nižší náklady na riziko

Erste, která prostřednictvím dceřiné České spořitelny působí i na českém trhu a jejíž akcie se obchodují na pražské burze, s výsledky za druhý kvartál uvedla, že letos očekává jednociferný pokles provozního zisku vlivem i vývoje na maďarském trhu, kde se stále projevují dopady ztrát spojené s konverzí devizových hypoték. Erste nicméně zlepšila celoroční výhled pro náklady na riziko z 1 – 1,2 mld. eur na 0,9 – 1,1 mld. eur.

Maďaři i lidé v dalších zemích regionu střední a východní Evropy si před příchodem finanční krize vzali velké množství půjček v cizích měnách, aby využili nízkých úrokových sazeb v zahraničí. Pozdější oslabení domácích měn však splácení těchto úvěrů prudce prodražilo, což dotlačilo řadu dlužníků do platební neschopnosti a způsobilo potíže ekonomikám.

Polský parlament nyní projednává zákon o převodu hypoték ze švýcarských franků na zloté, který bude banky stát miliardy zlotých. Pro Polsko je to před říjnovými volbami politicky citlivý problém, protože švýcarská měna zpevnila od krize vůči zlotému o 80 procent, což dlužníkům zásadně navýšilo dlužné částky. Šéf polské centrální banky Marek Belka tento problém v červnu označil za „časovanou bombu“.

Newsletter