Maďarská centrální banka snížila sazby. Forint nabírá ztráty

Klíčové body

  • Česká koruna se obchoduje mezi 24,45 až 24,55 EURCZK.
  • Polský průmysl vykázal dle očekávání lepší hodnoty. Zlotý dlouhodobě posiluje.
  • Maďarská centrální banka snížila sazby o 75 bazických bodů. Forint oslabil nad 381 EURHUF.
Zdroj: Depositphotos

Měny středoevropského regionu v posledních týdnech prožívají rozdílný vývoj vůči evropské společné měně. Česká koruna se nyní líně pohybuje do strany a čeká na nějaký impuls. Polský zlotý sice posiluje už pár týdnů, ale ve včerejším obchodování část zisků umazal v korekci. Maďarský forint včera oslabil až nad 381 EURHUF a dostal se na úrovně ze začátku měsíce. Svou roli zde hrála i maďarská centrální banka, která dle očekávání snížila sazby.

Česká koruna se od začátku týdne pohybuje do strany v rozmezí 24,45 až 24,55 EURCZK. Z horizontu posledního měsíce české měně na silnější pozice pomohlo nejprve zachování stability sazeb ze strany ČNB, později také oznámení inflace za říjen, která dopadla lehce nad očekávání. Tuzemská měna se nyní pohybuje spíše do strany. V pátek nás čekají indexy ohledně důvěry podnikatelů a spotřebitelů, nicméně na devizové trhy tato čísla zásadní vliv mít nebudou. Na další směřování koruny do konce tohoto roku může mít nejzásadnější vliv listopadová inflace a poslední letošní měnověpolitické zasedání (případně jakákoliv komunikace centrální banky v průběhu prosince).

U našich sousedů na severu je situace trochu odlišná, polský zlotý je ziskový už od poloviny září a v tomto trendu stále pokračuje. Za posledních 10 týdnů si polská měna připsala zhruba 7,5 % své hodnoty. Zlotý sice výrazně oslabil na začátku září, kdy polská centrální banka (NBP) začala rozvolňovat ekonomiku a hned v prvním kroku snížila sazby o 75 bazických bodů, přestože tehdy trhy počítaly s poklesem o 25 bodů. Od té doby však polská měna postupně posiluje, své ztráty z prvního rozvolnění smazala zhruba za dva týdny. Rally zlotého nezastavilo ani další snížení sazeb o 25 bazických bodů v říjnu. Včerejší zveřejnění průmyslové výroby za říjen (meziročně růst z -3,3 % na 1,6 % dle očekávání) na kurz výrazný vliv nemělo, zlotý včera uzavřel na úrovni 4,370 EURPLN.

Ze středoevropského regionu bylo včera středem pozornosti rozhodně Maďarsko. Tamější centrální banka (MNB) totiž pokračuje v rozvolňování měnové politiky poté, co říjnová meziroční inflace klesla pod 10 %. Sazby klesly o 75 bazických bodů podle očekávání. V tiskové zprávě MNB tento krok odůvodňuje právě dynamickou dezinflací. Přestože banka identifikovala proinflační rizika (zvýšena volatilita cen komodit, vysoká jádrová inflace nebo nejistota ohledně konfliktu na Ukrajině), výhledy do budoucna zůstávají optimistické. Maďarsko se ve třetím kvartále dostalo z (technické) recese. V letech 2024 až 2025 i kvůli pokračujícímu poklesu inflace banka očekává ekonomický růst v rozmezí 3 až 4 %. Maďarský forint poslední týden oslabuje. Za posledních několik dní se kurz posunul z úrovně lehce pod 376 EURHUF na včerejších 381 EURHUF. Samotné zveřejnění inflace sice zvýšilo volatilitu na forintu, ale trhy pokles sazeb už zaceňovaly. Změna ohledně směřování kurzu nepřišla.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0917 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,66 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0898 do 1,1010 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,51 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,45 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,43 až 24,57 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,23 do 22,56 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter