Maďarsko: Podaří se Orbánovi pohřbít Sorosovu univerzitu?

V Maďarsku to jde s demokracií od desíti k pěti. Výmluvným důkazem toho budiž i současné dění kolem Středoevropské univerzity (Central European University, CEU) v Budapešti, založené a financované miliardářem Georgem Sorosem. Té nyní kvůli krokům vlády premiéra Viktora Orbána hrozí uzavření.

V neděli vyšly do ulic tisíce Maďarů, aby protestovaly proti omezování akademické svobody. Maďarská konzervativní strana minulý týden předložila návrh dodatku k zákonu, který upravuje podmínky fungování zahraničních univerzit v zemi. Sorosova Středoevropská univerzita nově navrhované podmínky nesplňuje, pokud by tak byl návrh přijat, patrně by musela být uzavřena. Návrh začne parlament projednávat ve středu.

Jak uvedla agentura Reuters, zahraniční univerzita by musela mít stejný kampus v zemi svého původu (v případě CEU tedy ve státě New York v USA), dále by měla být založena na základě mezivládní smlouvy mezi maďarskou vládou a vládou zemí původu. Nová legislativa by rovněž postihla řadu zahraničních vyučujících na CEU, kteří by museli požádat o standardní pracovní povolení, což až doteď nutné nebylo.

Byl jsem černou ovcí, řekl Orbán Trumpovi. Ten jej pozval do USA

To, že by opatření postihlo právě tuto univerzitu, nepovažují Orbánovi odpůrci za náhodu. Podle nich vede maďarská vláda již dlouhou dobu boj proti nezávislým zahraničním institucím, zejména pak proti těm, které financuje miliardář Soros, jenž je je původem z Maďarska. Paradoxem je, že i sám Orbán byl kdysi účastníkem jednoho ze stipendijních programů Sorosova fondu.

Současná situace v Maďarsku může někomu připomenout situaci v České republice v polovině 90. let. Finančník Soros totiž v roce 1991 založil Středoevropskou univerzitu za účelem pomoci postkomunistickým zemím v jejich transformačním úsilí na dvou místech – v Praze a v Budapešti. V roce 1996 však byla kvůli sporům s vládou Václava Klause přesunuta do Budapešti i původně pražská část univerzity.

Za univerzitu, kterou lze bez přehánění považovat za jednu z nejkvalitnějších ve střední a východní Evropě, se postavila i významná část světové akademické obce. V otevřeném dopise vyjádřilo budapešťské Středoevropské univerzitě podporu několik desítek ekonomů z předních světových univerzit.

Solana: Orbánovo Maďarsko by se dneska nestalo členem EU

Mezi nimi najdete jak 14 nositelů Nobelovy ceny, tak i zástupce české akademické obce z Centra pro ekonomický výzkum a doktorské studium (CERGE-EI). V dopise adresovanému maďarskému ministrovi školství, ministrovi pro lidské zdroje a maďarskému velvyslanci pro USA vyzdvihují akademici kvality univerzity na poli odbornosti i prestiže a vyzývají k odmítnutí legislativy, která ohrožuje její existenci.

Newsletter