Magické číslo pro ropu? Vydrží?

Nové magické číslo v ropném průmyslu je 50. Společnosti BP, Nabors Industries a Pioneer Natural Resources v posledních 24 hodinách poznamenaly, že cena černého zlata nad 50 dolary za barel může podpořit další těžbu či poskytnout potřebnou podporu cash flow. S poskakující cenou ropy okolo 45 dolarů za barel je průmysl, který osekal náklady na udržení konkurenceschopnosti, připraven na náznaky stability.

Průměrná cena 53 dolarů za barel ropy podle Wood Mackenzie znamená, že 50 největších světových veřejně obchodovaných společností v tomto odvětví může přestat „krvácet“. Společnost Nabors, která vlastní největší světovou flotilu vrtných souprav na pevnině, již s několika velkými zákazníky o plánech, jak zvýšit činnost v druhé polovině roku, mluvila. Pod jednou podmínkou – pokud ceny plynule porostou nad 50 dolarů za barel.

Globální ropný průmysl osekal v loňském roce více než 100 miliard dolarů nákladů, další škrty probíhají i v letošním roce. Jen v severní Americe se očekává, že výdaje proti minulému roku poklesnou o polovinu.

V příštím roce by společnost BP byla schopna vyvážit cash flow, kapitálové výdaje i dividendy akcionářům, pokud bude cena ropy ve výši 50 dolarů až 55 dolarů za barel, ačkoli se jedná o pokles z předchozího odhadu 60 dolarů za barel. Společnost Pioneer očekává, že by mohla spustit deset vrtných souprav, když cena ropa dosáhne 50 dolarů za barel a vyhlídky na nabídku a poptávku po ropě budou pozitivní, poznamenala firma ve svém pondělním vyjádření.

Poučit se z minulosti

Současná situace však také přináší připomínku loňského neúspěšného, příliš rychlého restartu aktivity poté, co ceny ropy „náhle“ vzrostly. Otázka, na kterou nemůže nikdo s jistotou odpovědět je, kdy cena ropy kýžené úrovně dosáhne a jak dlouho na ni bude muset zůstat. Společnost Nabors uvedla, že by zmiňovaná aktivita mohla začít až v polovině třetího čtvrtletí nebo v posledních třech měsících letošního roku. Continental odhaduje, že poptávka a nabídka by se mohla srovnat koncem letošního roku a musí být „naprosto vyrovnaná“, nebo s převisem poptávky.

Ceny ropy sestoupily z pětiměsíčních maxim

Newsletter