Majitelé nemovitostí se radují. Poptávka se ještě řadu let nenasytí

Zdroj: Depositphotos

Hypotéky jsou levné a pomalá výstavba nedokáže nasytit zvyšující se poptávku. Reality jsou navíc vnímány jako bezpečný byznys s nízkým rizikem. Taková je jedna strana mince nákupčího a prodejce realit. Ta druhá je o něco náročnější a zahrnuje například řízení nákladů na přiměřené úrovni, řekl v rozhovoru CFO společnosti PROMA real a.s. Josef Hlaváček. Proč si myslí, že ceny nemovitostí dále porostou? To a mnohem více se dozvíte v rozhovoru.

Vaše firma na realitním trhu působí už 13 let. Jak se za tu dobu český realitní trh změnil? 

Proma začala podnikat v dobách ekonomické krize, tehdy to byly náročné časy, ale i přesto jsme dokázali generovat po celou dobu našeho podnikání kladná čísla. Zhruba od roku 2013 se trend otočil a ceny nemovitostí začaly růst. Nyní je situace mnohem příznivější – hypotéky jsou levné a přiznejme si, že i pomalá výstavba (zejména v oblasti residenčního bydlení) nedokáže nasytit zvyšující se poptávku. Hodnoty nemovitostí proto neustále rostou a reality jsou také vnímány jako bezpečný byznys s nízkým rizikem. V těchto dobách prosperity je však extrémně náročné kvalifikovaně vybírat z řady rodících se projektů a držet tak náklady na přiměřené úrovni. Jsme si vědomi toho, že se ekonomika pohybuje v cyklech, proto se v našem podnikání snažíme postupovat vždy velmi uvážlivě.

Zaměřujete se na nákupy a prodej nemovitostí. Jaká je Vaše strategie? Nakoupit, držet po delší dobu a pronajímat, poté prodat? Jaká je zhruba průměrná doba mezi nákupem a prodejem?

Většinu portfolia tvoří nemovitosti, které byly pořízeny s cílem následného prodeje. Tyto nemovitosti jsou pečlivě rekonstruovány, čímž je zvýšena jejich hodnota, a poté jsou nabídnuty k prodeji. Průměrná doba trvání tohoto procesu je 6-8 měsíců. Některé nemovitosti jsou drženy coby aktiva generující výnos z nájmů delší dobu. Nicméně i tyto nemovitosti mohou být prodány, vždycky záleží na atraktivitě nabídky. Vzhledem k malému týmu, který v Promě máme, se nemusíme řídit složitými procedurami a jsme schopni pružně reagovat na podmínky trhu. K podnikání přistupujeme velmi pragmaticky a flexibilně – zajímá nás hlavně výnosová stránka projektu. Ke každé nemovitosti přistupujeme individuálně.

Zdroj: PROMA real a.s.
Zdroj: PROMA real a.s.

Cílíte pouze na nemovitosti nebo máte v portfoliu i pozemky? Podle jakých nákupních kritérií se řídíte?

Residenční segment (byty a rodinné domy) tvoří dlouhodobě majoritní část našeho portfolia. Pozemkům se věnujeme v menší míře. Typicky se jedná o takové dealy, kdy oddělíme pozemek od většího celku a ten samostatně prodáme jako stavební parcelu. Dosáhneme tak vyššího výnosu.

Díky rozsáhlé sítí obchodních partnerů se dokážeme dostat k celé řadě zajímavých nabídek, které vždy pečlivě vyhodnotíme. U nabídek sledujeme celou řadu kritérií, mezi ty typické patří druh nemovitosti, lokalita, pronajímatelnost nebo náklady rekonstrukce. Ve složitějších případech hledíme i na technické parametry nemovitosti nebo atraktivitu lokality (až na takové úrovni detailu, jako je např. orientace bytu anebo její umístění v bytovém domě).

Soustředíte se na konkrétní části republiky nebo flexibilně hledáte příležitosti bez vyhrazení?

Nemáme vyhraněné lokality k nakupování. Dopředu nepreferujeme ani nevylučujeme žádné regiony – při výběru nemovitosti je pro nás vždy podstatné budoucí zhodnocení investovaných prostředků (IRR). V dnešní době nám vychází jako atraktivnější investovat peníze do nemovitostí nikoliv v Praze nebo Brně, ale spíše v menších sídlech, typicky okresních městech po celé ČR.

Ve které oblasti vidíte lepší budoucnost – jsou to bytové prostory, např. s nájemním bydlením, nebo půjde spíše o ty nebytové, komerční, jako jsou třeba sklady? A proč?

Věříme oběma segmentům. Vždy záleží na tom, zda nemovitost dokážete pečlivě vybrat, uvážlivě zrekonstruovat a výhodně prodat. Toto pravidlo je platné jak pro residenční, tak průmyslové nemovitosti.

Obecně platí, že residenční bydlení, jako jsou byty a rodinné domy, představuje v širším slova smyslu bezpečnější investiční příležitost, jelikož tento segment kontinuálně roste na hodnotě slibuje méně rizikový výnos. Jinak řečeno, představuje sázku na jistotu. S komerčními nemovitostmi je to složitější, zejména v dnešní době, kdy sledujeme zavírání provozů a opouštění kancelářských prostor ve prospěch režimu home-office. V oblasti průmyslových nemovitostí máme dlouhodobou zkušenost zejména s výrobně-skladovými areály, které obsazujeme nájemníky z různých oborů se speciálním zřetelem na ty sektory, které profitují z e-commerce, tj. zejména sklady.

Josef Hlaváček, zdroj: PROMA real a.s.
Josef Hlaváček, zdroj: PROMA real a.s.

Jaký je Váš výhled českého realitního trhu? 

Vývoj jakéhokoliv trhu je náročně předpovídat, zejména v této složité době. Při našich predikcích se zamýšlíme nad makroekonomickou situací u nás i ve světě, a protože investujeme své vlastní peníze, vždy stojíme oběma nohama pevně na zemi. Faktem nicméně je, že velké banky svojí liberální úvěrovou politikou umožňují získávat peníze na realitní projekty pro řadu subjektů snadno. Toto je ještě posíleno nízkými úrokovými sazbami. Vedle toho se však potýkáme se zkostnatělou regulací v oblasti udělování stavebních povolení, a proto je na trhu nemovitostí stále nedostatek. Očekáváme, že ještě řadu let se poptávka nenasytí a majitelé nemovitostí se budou těšit růstu hodnoty jejich portfolia. Další trend, který v posledních letech pozorujeme a očekáváme jeho pokračování v letech následujících, je růst cen vstupů, zejména stavebních prací a materiálu. Obavy z inflace u části populace také vedou k tomu, že volné prostředky lidé umísťují do realit.

Je náročné odhadovat budoucí stav trhu, a přesto stát nohama na zemi. My se o tento konzervativní přístup snažíme – při řízení společnosti postupujeme opatrně a např. veškerý vygenerovaný zisk necháváme ve firmě, což nám umožňuje udržovat přiměřenou zadluženost společnosti.

Na investiční platformě Fundlift chcete vybrat pět milionů korun formou emise tříletých dluhopisů. Víte již, na které konkrétní projekty byste peníze použili?

Peníze chceme použít na další nemovitostní projekty, konkrétně na rekonstrukci několika residenčních nemovitostí. Dále budou vybrané prostředky sloužit pro pořízení dalších perspektivních nemovitostí residenčního charakteru, kdy v závislosti na úspěšnosti crowdfundingové kampaně zakoupíme několik rodinných domů se záměrem jejich dílčí rekonstrukce. Bližší podrobnosti samozřejmě v této fázi prozradit nemohu.

Josef Hlaváček působí v Promě od roku 2010 a v roce 2014 se stal jejím vlastníkem. Během svého 18letého působení na pozici CFO v agrární společnosti si Josef osvojil finanční řízení podniku se vším, co k tomu patří. V Promě se Josef věnuje zejména tvorbě strategie, zajišťování financování, posuzování obchodních příležitostí, řízení CF a komunikaci s bankami.

Newsletter