Malé americké firmy najímají nejvíc zaměstnanců od Velké deprese

Soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech v prosinci vytvořili 257 tisíc nových pracovních míst. Oznámila to dnes organizace ADP. Výsledek tak výrazně překonal očekávání analytiků agentury Bloomberg, kteří počítali se vznikem pouze 198 tisíc míst. Malé americké firmy najímají nejvíc zaměstnanců od dob Velké deprese 20.-30. let minulého století. 

Tvorba pracovních míst v soukromém sektoru USA byla v prosinci nejvyšší za poslední rok. Údaje signalizují, že situace na trhu práce ve Spojených státech zůstává příznivá, ačkoli se americké podniky potýkají s negativními důsledky silného kurzu dolaru a slabých ekonomických podmínek v zahraničí.

Malé americké firmy do 50 zaměstnanců vytvořily 95 tisíc míst, střední firmy 65 tisíc a velké firmy nad 500 zaměstnanců 97 tisíc pracovních míst.

Data ADP jsou klíčovou nápovědou pro vládní statistiku z trhu práce. Americké ministerstvo práce v pátek představí oficiální zprávu o prosincovém vývoji zaměstnanosti v USA, která bude zahrnovat soukromý i veřejný sektor. Analytici předpověděli, že americká ekonomika v prosinci celkově vytvořila 200 tisíc nových pracovních míst. Míra nezaměstnanosti podle nich zůstala beze změny na listopadových pěti procentech.

Americkou ekonomiku ženou investice i útraty, brzdou zisky firem

Newsletter