Máme za sebou nejhlubší ekonomický propad od vzniku České republiky

Klíčové body

  • HDP ČR v roce 2020 meziročně kleslo o 5,6 %.
  • Na propadu HDP se nejvíce podepsal pokles investiční aktivity.
  • Koruna oslabuje proti euru, dolaru i libře. Zpevnění přijde se zlepšením pandemické situace.
Zdroj: Depositphotos

Revize hrubého domácího produktu České republiky za rok 2020 ukázala meziroční pokles o 5,6 %. Na výsledku se z více jak poloviny podepsal rekordní propad investiční aktivity. Omezení plynoucí z lockdownu, která znemožnila běžnou konzumaci zboží a služeb, se podepsala na významném poklesu spotřeby domácností, což byl druhý nejvýznamnější faktor stojící za zpomalením národního hospodářství. V České republice je jedna z nejhorších pandemických situacích na světě, což koruně z hlediska sentimentu neprospívá. Domácí měna tak začátkem týdne oslabovala proti euru, dolaru i libře. Výraznější zpevnění může přijít až po zlepšení pandemické situace v ČR.

Zpřesněný odhad ČSÚ ukázal meziroční pokles českého HDP v roce 2020 o 5,6 %. Jedná se o nejhlubší propad od vzniku samostatné České republiky. Propad způsobený pandemií viru COVID-19 tak přesahuje ekonomické ztráty v jednotlivých letech finanční krize v předminulém desetiletí. Meziroční ztrátu neztlumil ani výkon ekonomiky v posledním čtvrtletí roku 2020, kdy HDP mezičtvrtletně rostlo o 0,6 %. Meziročně si poslední kvartál připsal o 0,3 procentního bodu nižší ztrátu ve výši 4,7 %. Druhé čtvrtletí zůstává z pohledu HDP nejhorším v roce 2020, kdy meziroční ztráta dosahovala 10,8 %.

Pandemie viru COVID-19 se přirozeně podepisuje na straně poptávky. Nejistoty, výpadky příjmů, politická situace a nálada ve společnosti a na trzích vedly v roce 2020 k dramatickému poklesu výdajů domácností a tvorby kapitálu. Výdaje domácností klesly meziročně o vysokých 8,3 %, což není překvapením. Výdaje na služby klesaly vlivem vládních omezení a výdaje na zboží s dlouhodobou trvanlivostí spotřebitelé běžně v dobách nejistoty a finančního nedostatku odkládají na příznivější časy. Pokles investiční aktivity v podobě tvorby kapitálu nezasáhl pouze domácnosti, ale celé spektrum ekonomiky. Tvorba hrubého fixního kapitálu v roce 2020 klesla meziročně o rekordních 8,5 %. Nejvíce byly omezeny investice do dopravních prostředků a strojního vybavení. Tyto investice budou v české ekonomice chybě. Jejich výpadek bude mít dále negativní dopad na výkon české ekonomiky v budoucnu.

Jaké je finální zúčtování poklesu? Největší rány uštědřil českému hospodářství propad v investicích, kdy se tvorba kapitálu na poklesu HDP podepsala 3,1 procentního bodu. Obrovský pokles spotřeby domácností přispěl negativně k HDP hodnotou 1,9 procentního bodu a pokles zahraniční poptávky 1,2 procentními body. Pozitivní vliv ve výši 0,6 procentního bodu měly vládní výdaje.

Zpráva o menším než očekávaném propadu HDP v posledním čtvrtletí roku 2020 koruně pomohla se posunout zpět pod 26,20 za euro. Celkově se však domácí měna v tomto týdnu pohybuje směrem do strany bez výraznějších výkyvů. Posilování dolaru proti euru kurz vnímal velmi omezeně. Případné citelnější zpevnění české měny nelze patrně čekat dříve, než se podaří zkrotit pandemickou situaci.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,2093 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 90,77 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1983 do 1,2074 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 26,15 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 26,05 až 26,22 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,56 až 21,83 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter