Manažeři NWR a OKD v potížích si rozdělí až 150 milionů korun

Aktualizováno 8:53) Osm nejvýše postavených manažerů NWR i dceřiné firmy OKD může v příštích třech letech na odměnách získat skoro 150 milionů Kč, tolik by to bylo při současném kurzu 44 haléřů za akcii.  Představovalo by to takřka pět procent veškerých prostředků, které měla ztrátová těžařská firma koncem roku na svém bankovním kontě.

Motivační program NWR počítá s tím, že manažeři dostanou počínaje rokem 2016 na požádání ve třech splátkách peněžní ekvivalent hodnoty vlastněných akcií. „Je diskutabilní, zda jsou takové odměny v situaci obří účetní ztráty, odlivu hotovosti, omezování investic a těžby či snižování stavu zaměstnanců namístě. V těchto souvislostech je velikost odměn příliš štědrá,“ uvedl analytik Komerční banky Josef Němý. 

Těžební společnost NWR, která je majitelem černouhelné firmy OKD, loni vytěžila 8,6 milionu tun uhlí, což je meziroční pokles zhruba o dvě procenta. Z OKD letos přitom odejdou stovky zaměstnanců, podle slov mluvčího OKD pro Bloomberg asi 500 lidí.

Má jít především o dobrovolné odchody a předčasné odchody do důchodu. „Toto snížení stavu zaměstnanců o necelých 5 % je přibližně v souladu s naším očekáváním. Snižování počtu zaměstnanců je nutností kvůli plánovanému poklesu těžby a zřejmě bude pokračovat i v následujících letech,“ uvedli analytici Komerční banky. 

Produkce uhlí by měla letos podle mluvčího firmy klesnout zhruba o 800 tisíc tun, tj. oproti roku 2014 o necelých 10 %. „Čekali jsme o něco pomalejší pokles těžby, a proto celkově zprávy vnímáme spíše negativně,“ dodala KB.

NWR po nedávném dokončení finanční restrukturalizace patří z 50,5 procenta skupině CERCL Mining. V této skupině, která se dříve jmenovala BXR Mining, má poloviční podíl podnikatel Zdeněk Bakala. Ve firmě NWR drží zbylé podíly institucionální investoři a drobní akcionáři. 

Newsletter