Manažeři portfolií věří v růst ekonomiky nejméně za 2 roky

Obavy o ukončení uvolněné měnové politiky vehnaly investory do bludného kruhu, kde nepřestávající prodeje tlačí množství sektorů do korekčního teritoria. Světové akcie sestoupily zhruba o 8 % ze svých letních maxim a peníze stále pokračují v přesunu směrem od akcií do více konzervativních obligací a hotovosti.

Akcie rozvíjejících se trhů, americký sektor malých firem (small caps) a ropný sektor – ty všechny jsou již o 10 a více procent níž. A v týdnu od 8. října odteklo z akciových fondů podle údajů společnosti BlackRock dalších 13 miliard dolarů. Výsledkem je nižší důvěra portfolio-manažerů odrážející se ve výhledu pro globální ekonomiku a ziskovost firem.

Pouze 32 % investorů dotázaných v průzkumu Bank of America ML v říjnu předpokládá v následujících 12 měsících růst globální ekonomiky, což je o 20 procentních bodů méně než v září a zároveň nejnižší úroveň za poslední 2 roky. Hlavním důvodem za tímto poklesem důvěry je změna monetární politiky centrální banky Fed. Pouze 18 % manažerů považuje současnou měnovou politiku centrální banky za stimulační a to je o 14 procentních bodů méně a nejméně od srpna 2012.

Minulý týden americké akciové indexy významně ztratily: DJIA -2,73 %, S&P500 -3,1 % a Nasdaq dokonce -4,44 %. Naopak výnos na 10letých amerických bondech klesl z 2,44 na 2,28 %.

V Evropě se akcie začínají obracet k fundamentu, a naděje, které směřovaly k ECB a jejímu QE, se rozplývají, říká BofA ML.

(S podporou CNBC)

Newsletter