Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Mapa mezinárodního obchodu: Kudy teče zboží a dolary?

Mezinárodní obchod je motorem globální ekonomiky. Podle odhadu Comtrade dosáhla hodnota světového importu zboží v roce 2015 15,6 bilionů dolarů. Odkud, kudy a kam proudí největší obchodní vlna? Napoví vizualizace.

Server Metroscom vytvořil interaktivní mapu toků mezinárodního obchodu, kterou je možné nelézt zde, případně ji zobrazuje verze nahraná na YouTube. Vybrané statky jsou zobrazené v „tečkách“, přičemž každá z nich představuje hodnotu jedné miliardy dolarů vybraného zboží.

Z mapy je patrné, že nejvíce se mezinárodní obchod koncentruje u  čtyř ekonomik – americké, čínské, japonské a německé.

V případě USA je zajímavé, a to především v souvislosti s příštím prezidentem Trumpem, obchodování s Mexikem. Mapa ukazuje, že tento tok zboží je mnohem více vyvážený. Nemá tak podobu „americké zboží do Mexika, mexické peníze do USA“. Export a import USA je v případě jižního souseda poměrně vyrovnaný, v prvním případě 294 miliardy dolarů, ve druhém 240 miliard.

Největší podíl na mezinárodním obchodě spadá pod Čínu. Tamní export dosahuje 2,1 bilionů dolarů, import pak 1,9 bilionů. Obchodní expozice rudého draka vypadá doslova jako chobotnice, jejíž chapadla dosahují do všech koutů světa, ba dokonce i do zemí, které skoro žádný mezinárodní obchod nemají. Řeč je v tomto případě o Severní Koreji, která je s Čínou spojena prostřednictvím exportu surových materiálů.

Jak splatí Kuba dluh České republice? Rumem

Newsletter