Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna testuje 25,30 za euro.

Masakr na ropném hřišťátku

Není tomu tak dávno, co se americkou ekonomikou ozývaly hlasy upozorňující na potenciální hrozbu další krize finančního sektoru. Za rozbušku byly tehdy označeny ropné společnosti, jejichž portfolio bylo, resp. stále je, zatěžkáno objemným a především nezajištěným dluhem, který se v prostředí padajících cen černé komodity stával neudržitelným. V roce 2016 většina obav jako by vymizela. Jakmile se ceny ropy oklepaly a začaly předchozí ztráty umazávat, debata o možné krizi odezněla. Čas na opravdové uklidnění ovšem nenastal. Situace se totiž každým měsícem zhoršuje.

Od začátku letošního roku se množství ohlášených bankrotů amerických těžařů navyšuje. Dosud se jednalo především o menší podniky, ovšem vývoj posledních svou měsíců ukázal přechod na vyšší „level“. Jen za duben bylo podle dat společnosti Haynes and Boone ohlášeno celkem 11 nových bankrotů, přičemž průměrná velikost dluhu se rapidně přehoupla z předchozích více jak 260 tisíc dolarů na 1 300 000 USD. Celkový objem dluhu pak za letošní rok dosahuje bezmála 15 miliard dolarů.

  Počet nových bankortů Celkový dluh Průměrný dluh na firmu
Leden 2016 3 32 mil. USD 10 666 667 USD
Únor 2016 6 280 mil. USD 46 666,667 USD
Březen 2016 7 1 840 mil. USD 262 857,143 USD
Duben 2016 11 14 920 mil. USD 1 353 363,636 USD

V prvních dvou měsících roku 2016 proběhlo celkem devět bankrotů, ovšem žádný z nich jednotlivě nepřevyšoval úroveň 200 milionů dolarů. To se však změnilo v březnu s nástupem sedmi dalších defaultů, včetně společnosti Venoco, jejíž expozice se týká pevninských i mimopevninských oblastí Jižní Karolíny. Celkový dluh firmy čítal 1,28 miliardy dolarů, z toho 71 % bylo nezajištěných.

Duben s výše zmiňovanými čísly byl z hlediska finanční situace energetického sektoru nejhorší měsíc za poslední dva roky. Ještě větším „překvapením“ byl fakt, že vyjma neveřejně obchodovaných firem ohlásilo bankrot i několik veřejných, jejichž dluhy převýšily miliardu dolarů.

V tomto směru je možné zmínit například Pacific Energy, dříve Pacific Rubiales, která bývala jednou z největších ropných firem v Jižní Americe. I přesto, že je společnost uprostřed procesu dramatické restrukturalizace, její běžné akcie byly staženy z burzy a vedení neustále usiluje o prodloužení splátkového kalendáře nezajištěného dluhu dosahujícího 5 miliard dolarů.

O moc lépe na tom není ani texaská společnost Ultra Petroleum, jejíž téměř 4miliardový dluh ji donutil stáhnout své akcie z newyorské burzy a vstoupit na mimoburzovní, tzv. „OTC“ trh s tím, jak požádala o ochranu před věřiteli. 52týdenní maximum titulu ještě nedávno dosahovalo 17 dolarů, aktuálně se cenný papír obchoduje za pár centů.

Výčet pak uzavírá firma Energy XII a Midstates Petroleum. První z nich dluží bezmála 3 miliardy dolarů, druhá pak zhruba dvě miliardy.

Pokud pro některé není ani tento výčet dostatečným potvrzením eskalujícího problému, kterému bude muset americké ekonomiky čelit, stačí si čísla srovnat s předchozím rokem. Tehdy počet bankrotů ropných společností dosáhl 42, zatímco kumulativní dluh čítal 17,2 miliardy dolarů. Vzhledem k tomu, že před sebou máme ještě téměř osm měsíců, je evidentní, že rok 2016 má nakročeno k novému, ne zrovna pozitivnímu rekordu….

Všechna zmiňovaná data pak zobrazuje následující infografika z dílny serveru Visual Capitalist.

Courtesy of: Visual Capitalist

 

 

Newsletter