Masakr v Buči dodal politickou odvahu pro zpřísnění sankcí

Klíčové body

  • Měny v regionu zůstávají silné i přes očekávané komplikace ve vyjednáváních mezi Ukrajinou a Ruskem.
  • Evropská unie připravuje další sankce proti Rusku, jde o reakci na válečné zločiny zdokumentované v ukrajinském Buči.
  • I přes zamýšlené zpřísnění sankcí a odsouzení konání ruské armády do Evropy bez přerušení teče ruský plyn.
Zdroj: Depositphotos

Západní země podle nejnovějších informací chystají další balík sankčních opatření proti Rusku, které stále pokračuje ve své nevyprovokované invazi na Ukrajinu. Těžko říct, zda Putinovu režimu dochází dech, ale ukrajinským jednotkám se vedle útoku na ruském území zadařilo získat některá území zpět pod svou kontrolu. Jedno z osvobozených území bylo město Buči, kde záznamy chování ruských okupantů šokovalo celý svět. Těla a další pozůstatky po ruské armádě značila nelidské zacházení, mučení a popravy civilistů. Děsivá svědectví z osvobozené Buči a těla ležící v ulicích zřejmě dodala další motivaci pro co nejrychlejší ukončení války a pomoc Ukrajině, ať už prostřednictvím finanční a materiální pomoci, tak i uvalením dalších sankcí na režim okolo Putina.

Odsouzení počínání okupantů na území Ukrajiny zaznívá v celém světě. Zástupci Evropské unie téměř okamžitě veřejnost ujistili, že další kroky jsou připravovány. Lze očekávat posílení ekonomických sankcí proti Moskvě. Jejich rozsah ale není dosud známý. Přeci jen, alespoň do současnosti, nebylo zpřetrhání vztahů s Ruskem na stole. Německo a další ekonomiky v EU jsou přímo závislé na plynu a ropě dovážené z Ruska. Lze tak očekávat snahu velkých ekonomik na udržení vztahu alespoň na úrovni, která umožní nákup energetických komodit.

Tanec mezi válečnými zločiny a závislostí na ruském plynu obsahuje řadu nezáviděníhodných kroků, variací a piruet. Německý ministr financí Robert Habeck ujišťoval novináře na tiskové konferenci, že se Německo snaží omezit závislost na ruském plynu. Pokrok v těchto snahách je prý překvapivě rychlý. Nalijme si ale čistého vína. Transformace, která by umožnila bezproblémové fungování německé ekonomiky bez ruského plynu, by trvala několik let. Možná i dekádu. V tomto ohledu významný pokrok nečekejme, což bude reflektováno v přístupu EU a Německa k podobě možných sankcí a další pomoci Ukrajinskému lidu.

I tak slíbil francouzský prezident projednání dalších sankcí proti Rusku v následujících dnech. Lze předpokládat, že na podobnou situaci jsou zástupci EU připraveni. Oznámení konečné podoby sankcí by mělo proběhnout do konce týdne. Ruský plyn proudí skrze plynovody dál do Evropy. I přes otevřené odsouzení počínání ruské armády a přípravě dalších sankcí. I přes nejasnosti v nových platebních podmínkách, které mají udávat povinnost platit za plyn v rublech. Tedy až na výjimky pro vybrané země (dle spekulací Německo a Itálie), které budou dále moci platit na eurové účty u Gazpromu. Rusko potřebuje plyn prodávat skoro stejně, jako jej Evropa potřebuje kupovat.

Vyostření situace zřejmě zkomplikuje jednání mezi Ukrajinou a Ruskem o podmínkách příměří. A nebude to jen kvůli tomu, že zástupci budou následkem odhalení válečných zločinů v Buči rozčíleni. Nelze totiž předpokládat, že zástupci Ruska budou ochotni vést vyjednávání v nevýhodné pozici. Vedle ztráty některých strategických pozic jsou po odhalení válečných zločinů pod tlakem světových velmocí.

I přes očekávané překážky ve vyjednávání mezi Ukrajinou a Ruskem zůstávají měny regionu včetně koruny relativně silné proti euru. Tato informace je zvláštní, protože v posledních dnech a týdnech reagoval kurz měn regionu vesměs pozitivně na jakýkoliv posun v jednání. Tento vztah zřejmě nefunguje opačně.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,0972 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 98,97 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0913 do 1,1069 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,35 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,19 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,22 až 24,44 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,91 do 22,36 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , ČSÚ, Bloomberg, Reuters

Newsletter