Mastercard chce mít platební karty na blockchainu

Vydavatel platebních karet Mastercard podal koncem minulého týdne patentovou žádost týkající se využití technologie veřejného blockchainu pro validaci platebních karet.

Společnost dnes čelí problému v podobě dvou miliard dolarů ztrát z transakcí prostřednictvím „ukradených“ kreditních karet. K těm zpravidla dochází prostřednictvím tzv. skimmingu. To je proces, během kterého kriminálník zneužije (k autentizaci či dalšímu přeprodeji dat) informace zkopírované z magnetického proužku platební karty. Vzhledem k tomu, jak snadné je magnetický proužek zkopírovat pomocí čtečky na jiné médium, nemá obvykle držitel karty až do zneužití její kopie o hrozbě ani tušení.

Mastercard by chtěl snížit úspěšnost skimmingu integrací nově vydaných karet s veřejným blockchainem. Společnost chce ukládat verifikační data v šifrované podobě (s využitím asymetrické kryptografie) do veřejného blockchainu a ověřovat vlastnická práva ke kartě při každém pokusu o platbu přímo v platebním terminálu. Jakým způsobem toho chce Mastercard technicky dosáhnout není ale z popisu v patentu úplně jasné.

Newsletter