Máte hluboko do kapsy? Známe pět tipů, jak uspořit peníze navíc

Díky zlepšující se lékařské péči, lepší výživě a rostoucímu bohatství budete patrně na světě žít tak dlouho, jako se dávným generacím ani nesnilo. Nebudete ale zdaleka sami. Vzhledem k neúprosným demografickým trendům v podobě prodlužující se délky života a zároveň nízkého populačního růstu bude ve vyspělých zemích přibývat starých a ubývat mladých, což vytvoří tlaky na veřejné rozpočty, z kterých jsou vypláceny starobní penze.

Není tedy jasné, zda má i dnešní generace zajištěno ono klidné stáří s dostatečným důchodem, a tak není od věci si vedle odvodů na sociální pojištění vytvářet i nějakou rezervu na vlastní pěst. A jak tedy v budoucnu uspořit více než dnes? Inspirujte se radami odborníků, které shrnul server Business Insider.

Automatizace

Co se týče spoření, velkým problémem bývá s ním vůbec nějak systematicky začít. Podle behaviorálních ekonomů za tím stojí tzv. status quo bias, podle kterého lidé nejraději nechávají věci tak, jak jsou. Richard Thaler a Shlomo Benartzi proto ve svém programu Save More Tomorrow doporučují spoření co nejvíce automatizovat a využít tak status quo ve svůj prospěch. V mnoha studiích v USA se osvědčily zaměstnanecké spořící plány, do kterých zaměstnanci automaticky vstupují a kde se jim automaticky navyšují příspěvky na spoření, podobně však může fungovat trvalý příkaz, který vám z vašeho účtu každý měsíc odešle částku na spořící účet.

Čína a masivní nárůst úspor. Důvody hledejte (nejen) v sociálním systému

Sepište si rozpočet

I když nejste firma, abyste museli vést účetnictví, přesto může být šikovné sepsat si alespoň rámcově své uskutečněné příjmy a výdaje. Jen tak totiž jasně uvidíte, za co utrácíte nejvíce peněz, a to zejména tam, kde ono utrácení není nezbytně nutné. To jsou pak ty položky, u kterých se otvírá prostor pro dodatečné úspory. Stejně tak může být užitečné vytvořit si rámcový rozpočet pro větší výdaje, které plánujete uskutečnit v budoucnu.

Stanovte si hranice

Pokud se vám podaří identifikovat kategorie výdajů, kde utrácíte mnohem více, než je nezbytně nutné, zaměřte na ně svou pozornost. Dobré je stanovit si maximální výdaje za každou kategorii pro daný časový úsek, což bude ona pomyslná hranice, kterou byste neměli překročit. Někteří odborníci dokonce doporučují zřídit si pro každou kategorii separátní účet. V těchto rizikových oblastech utrácení si pak podrobně zaznamenávejte, jaké výdaje jste uskutečnili. Důležité přitom je, aby hranice, které si stanovíte, byly reálné a vy ste je tak byli schopni dodržet. S postupem času je můžete posunovat.

 

Hledejte levnější cesty

Život je od toho, aby si jej člověk užíval a nikoli, aby jej strávil odříkáním. Ovšem s trochou kreativity lze takřka vždy najít cesty, jak si ono potěšení dopřát levněji. Pokud si například potrpíte na dobré jídlo, místo chození do předražených restaurací se ho můžete pokusit naučit sami uvařit. Jestliže potřebujete nakupovat drahé značky, poohlédněte se v outletech. A když si potrpíte na kvalitní kávu, investujte do kvalitního kávovaru.

Zabraňte impulsivnímu nakupování

Protože utrácení je častěji důsledkem spíše impulzivního vzplanutí než racionálního rozhodnutí a často jej později litujeme, můžeme si pravidla nakupování stanovit tak, aby čas hrál v náš prospěch. Pokud si tedy budete chtít koupit dražší položku (řekněme například nad tisíc korun), pokaždé počkáte 24 hodin a teprve poté nákup uskutečníte. Během dne vám totiž často dojde, že onu věc zase tak moc nepotřebujete.

Chcete vydělat na EET? Je tu „Malá pokladna“ & velké úspory

Newsletter