Matka Espírito Santo snižuje podíl, banka rychle mění vedení a akcie opět letí dolů

(Aktualizováno 11:11) Portugalská banka Banco Espirito Santo (BES), která stála minulý čtvrtek za výprodejem v evropském bankovním sektoru, urychlila výměnu managementu včetně generálního ředitele. Personální změny mají bance pomoci vyvázat se z vlivu zakládající skupiny, jejíž finanční problémy na banku negativně doléhají.

Espirito Santo – portugalská bouře se přehnala, co následky?

Novým generálním ředitelem BES je ekonom Vítor Bento, finančním ředitelem je nově João  Moreira Rato, dříve šéf portugalské dluhové agentury IGCP, a náměstkem CEO se stal José Honório. Všichni tři noví členové vedení, které ještě musí potvrdit valná hromada 31. července, nahradí členy rodiny Espírito Santo, včetně patriarchy rodiny Ricarda Espírita Santa Salgadu, který oznámil rezignaci na funkci v červnu. Původní plán počítal s dosazením nového vedení až na konci měsíce.

Espírito Santo Financial Group, která je hlavním akcionářem BES, dnes oznámila, že kvůli splacení úvěrů prodá podíl 4,99 procenta. Bude tak držet 20,1 procenta akcií banky. Ta je podle majetku největší portugalskou veřejně obchodovanou bankou. Dnes titul na lisabonské burze krátce po zahájení obchodování připisoval 2 % zisku, ty však již ztratil a aktuálně propadá o více než 8 %.

BES v červnu zvýšila kapitál o miliardu eur emisí nových akcií, v důsledku čehož ztratila rodina Espírito Santo nad bankou kontrolu. Její akcie přesto ve čtvrtek prudce oslabily o 17 procent poté, co mateřská Espirito Santo International oznámila neschopnost dostát svým platebním závazkům. Obchodování s akciemi banky bylo následně pozastaveno, což trvalo i v pátek. 

Centrální banka a vláda v pátek ujišťovaly investory i střadatele, že problémy matky neohrožují stabilitu finančního systému, vklady ani solventnost banky. Samotná BES uvedla, že má kapitálovou rezervu 2,1 mld. EUR a zároveň expozici vůči zbytku skupiny ve výši 1,18 mld. EUR.

Espirito Santo Financial, nyní ovládající pětinový podíl BES, je ze 49 procent vlastněná entitou Espirito Santo Irmaos, jejímž plným vlastníkem je Rioforte Investiment. Ten plně spadá pod Espirito Santo International.

Newsletter