Mayová, EU a hra s termíny brexitu

Dění kolem brexitu se posouvá dál. Včerejší summit EU po intenzivní debatě stanovil nové klíčové termíny odchodu Velké Británie z EU. Reakce trhů je pozitivní, byť je varianta tvrdého brexitu stále ve hře. A jak uvedla Bank of England, vzhledem k nadále trvající nejistotě mohou úrokové sazby růst i klesat.

Včerejšek byl skoupý na data a oči analytiků se tak upínaly k stále napjatější situaci kolem brexitu. Hned zkraje rána oznámil na summitu předseda Evropské rady Donald Tusk, že s odložením brexitu nebude souhlasit, pokud Británie nepřistoupí k dohodě. Vyjádření během dne ale termín ještě několikrát poupravila. Nakonec ale došlo ke shodě.

Lídři EU Mayové schválili krátké prodloužení brexitu do 22. května. Je však podmíněno přijetím dohody, o které by měl britský parlament hlasovat příští týden. Pokud přijata nebude, dalším klíčovým datem je 12. duben. Do té doby se britská premiérka musí rozhodnout, zda dá přednost tvrdému brexitu, nebo požádá o delší prodloužení, které by však znamenalo účast Velké Británie ve volbách do Evropského parlamentu.

Mezi titulky o vyjednávání o brexitu se skrývala i tradičně důležitější zpráva o rozhodnutí Bank of England o výši sazeb. Ty zůstaly dle očekávání beze změny na úrovni 0,75 procenta, přičemž pro zachování současné úrovně hlasovalo všech devět pověřených rukou. Centrální banka zopakovala svá dřívější slova o tom, že je sice na trajektorii postupného zvyšování sazeb, ale kvůli brexitu by mohlo dojít i k snižování. Nikdo jednoduše neví, co se stane, ani Bank of England.

Z Británie přišla i data o maloobchodu za únor, která po revizi zpomalila o desetinu procentního bodu na 4 procenta.

V eurozóně bylo zveřejněno jen jedno důležité číslo, a to spotřebitelská podpora za březen. Ta sice vyrostla z minus 7,4 na minus 7,2, očekávalo se ale ještě o desetinu více. Pozitivní zprávy naopak přišly ze Spojených států, kde poklesly nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti i pod očekávanou hodnotu, stejně tak pokleslo celkové množství vyplácených podpor. Navíc překvapil pozitivně i index filadelfského Fedu, který z minus 4,1 bodu vystřelil na 13,7 bodu, což je vysoko i nad očekávaných 5 bodů.

Čtvrtek tak byl na měnovém trhu ve znamení dolaru. Americká měna proti euru setrvale posilovala až o půl procenta k hranici 1,134 EURUSD. V závěru dne přišla mírná korekce, přesto si ale dolar udržel výrazné posílení. Dolarový index vyrostl téměř o procento až na 96,63, v závěru s korekcí na 96,4.

Aktuálně se americká měna vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1385 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,26 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1357 do 1,1419 EURUSD.*

Česká národní banka oznámila seznam členů bankovní rady, kteří se zúčastní měnověpolitického zasedání příští čtvrtek. Přítomni budou všichni radní, což jen podtrhuje naše očekávání, že sazby zůstanou i tentokrát beze změny.

Koruna během včerejška oslabovala proti dolaru i euru. Proti společné evropské měně si pohoršila o desetinu procenta až nad 25,68 EURCZK. Proti dolaru ztratila ještě více, pohoršila si o více než půl procenta až nad 22,65 USDCZK, s korekcí v závěru dne k úrovni 22,55 USDCZK.

Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,65 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,61 až 25,68 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,42 až 22,62 USDCZK.* 

Dnes budeme očekávat zejména zveřejnění PMI indexů jak ve Spojených státech, tak v eurozóně.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter