Mediální magnát Adrian Sarbu: cesta na vrchol a pád

Začátkem února nemohla médiím ujít zpráva, že rumunský soud na žádost prokuratury vydal rozkaz k zadržení mediálního magnáta, mimo jiné šéfa agentury Mediafax, Adriana Sarbua. Sarbu, obviněný ze zpronevěry, daňových úniků a praní špinavých peněz, byl zatčen přímo ve svém domě v Bukurešti a poslán na 30 dní do vazby. Podle prokuratury ochudil Sarbu prostřednictvím svých firem státní pokladnu o 16 milionů leu (zhruba 100 milionů Kč).

Cesta na mediální vrchol

Vystudovaný filmový režisér Adrian Sarbu v roce 1990 založil produkční společnost Mediapro a informační agenturu Mediafax. O tři roky později spustil televizní stanici ProTV, která se v roce 1995 stala součástí mediální skupiny CME. Sarbu se v Rumunsku stal mediálním mužem číslo jedna. Od roku 2006 působil jako regionální ředitel CME pro Česko, Slovensko a Rumunsko, o rok později povýšil na provozního ředitele skupiny a v lednu 2009 se usadil do židle generálního ředitele CME. Od července 2010 byl navíc jednatelem dceřiné CET21, pod níž patří i česká TV Nova či slovenská Markíza.

Agentura Mediafax je jedním z největších poskytovatelů zpráv v Rumunsku, jehož zpravodajské sítě pokrývají potřeby 90 % rumunských tištěných médií a 70% národních televizních a rozhlasových stanic.

„Spiknutí na zakázku“

Adrian Sarbu všechna obvinění odmítá. V den zatčení před budovou státního zastupitelství se v krátkém proslovu k novinářům choval arogantně a úmyslně ignoroval otázky týkající se samotného případu. Alespoň tak zhodnotila případ tamní média. Sarbu ve svém písemném prohlášení ke svému zatčení hovoří o „případu Mediafax“, respektive spiknutí na zakázku „PontaGhita“. Tvrdí tím, že je vyšetřován na popud premiéra Victora Pontu, předsedy Sociálně-demokratické strany za to, že ho jeho agentura nepodpořila v loňských prezidentských volbách. Další podíl na jeho vyšetřování pak má mít Sebastian Ghiță, rumunský podnikatel a vlastník skupiny Asesoft a televizní stanice RTV, který ve volbách v roce 2012 získal křeslo poslance.

„V posledních 25 letech jsem měl příležitost, sílu a talent vybudovat soukromé instituce pro veřejnost – ProTV, CME, Mediapro, Mediafax, které zaměstnaly desítky tisíc Rumunů a daly jim možnost kariérního růstu. Respektoval jsem zákony této země, podporoval jsem přísné správní zásady a nikdy jsem nepodporoval trestnou činnost… Vytvořil jsem generaci profesionálů. Pracoval jsem se stovkami manažerů, sdílel jsem s nimi své myšlenky a vše, co jsem získal,“ uvedl ve svém prohlášení Adrian Sarbu.

Podle obvinění Sarbu zcela nesplňoval svou funkci v rámci společnosti, a navíc měl údajně prohlásit, že není ochoten platit daně státu, a proto hledal způsoby, jak se daňové povinnosti vyhnout. Prokuratura uvedla, že Sarbu prostřednictvím Mediafax Group ochuzoval státní rozpočet ve prospěch vlastní osoby i celé skupiny.

„Preventivně“ bylo zatčeno i několik dalších zaměstnanců Mediafaxu. Patří mezi ně Roxana Grigoruță a Sorin Dinu z vedení Mediafaxu. Tomu předcházelo zatčení právníka Dragoșe Chișa v prosinci roku 2014. Všichni jmenovaní byli státními zástupci obviněni z daňových úniků a praní špinavých peněz.

Adrian Sarbu zůstává ve vazbě a „případ Mediafax“ leží na bedrech rumunského nejvyššího státního zastupitelství.

Newsletter