Bank of Japan ponechala sazby beze změny, kurz jenu oslabil nad 156,00 USDJPY. Dolar odevzdal včerejší zisky po nad očekávání vyšší inflaci a obchoduje se zpět nad 1,0700 za euro. Koruna dnes krátce zpevnila pod 25,10 za euro.

Medvěd na koni: Zařídí to Hongkong a slábnoucí Čína

Nemohl se neozvat. Rusko-ukrajinský konflikt, sílení Islámského státu, šířící se konflikt celým Blízkým východem, do toho čerstvé ale velmi rozsáhlé protesty v Hongkongu a k tomu slábnoucí růst ekonomiky Číny. Vše dohromady růst geopolitických rizik, spolu s ochabujícím tahem asijské velmoci. Koktejl, který dle notorického medvěda, ekonoma Nouriela Roubiniho, zajistí – teď nebo o něco později – pád trhů.

Roubini ve svém sloupku, na který upozorňuje MarketWatch, vyzdvihuje nelogičnost, nad kterou si láme hlavu řada investorů: ceny ropy mají růst, ale padají. Globální akciové trhy mají v takovém prostředí oslabovat, jenže jsou na maximech či blízko nich. Úvěrové trhy vykazují jen nízké spready, výnosy dlouhodobých dluhopisů klesají a klesají. Napětí se sice projevilo v lokálním měřítku na měně, akciích i dluhopisech například Ruska, ale globální trhy jsou povážlivě v klidu.

Stratégové: Ceny ropy čeká další pád

Kde vidí Roubini důvody toho, že tato iracionalita může přetrvávat? Za prvé jmenuje měnovou expanzi Fedu, Evropské centrální banky, Bank of England a Bank of Japan. To dle Roubiniho vyhání do výšit cenu rizikových aktiv – včetně akcií. Za druhé sází na spíše „status quo“ v rusko-ukrajinském konfliktu, nikoli rozpuk celosvětové války či nejméně širokého konfliktu. Za třetí – přes konflikt na Blízkém východě neklesá, ale naopak roste produkce ropy kartelem OPEC a konflikt tak není propojen s komoditním šokem na trhu s ropou, jako tomu bylo v letech 1973, 1979 či 1990. Produkce v Libyi oživila, irácké ropy kontroluje Islámský stát málo, naopak kvůli nadbytku na straně nabídky se na omezení produkce chystá Saúdská Arábie a v listopadu celý OPEC.

Návrat měnových válek

Výbuch na trzích dle Roubiniho nastane, pokud dojde k teroristickým útokům v Evropě či Spojených státech. V Rusku vidí riziko, pokud situace vyústí v přímé ohrožení moci ruského prezidenta Putina. Úvaha je nasnadě ruku v ruce s tím, jak se ukrajinský pat vleče, veřejnost začíná pociťovat sankce a ty zvolna ale jistě dusí výkon celé ruské ekonomiky. Za rizikový spouštěč vidí také fundamentální zrcadlo geopolitiky právě v otázce Číny. A nejen ten. „Hongkong je třaskavinou v kombinaci se slábnoucí čínskou ekonomikou. Fed může přistoupit k příliš brzkému zvýšení sazeb, eurozóna visí nad propastí recese,“ vypočítává Roubini možné „pokud“ a „kdyby“.  

Hongkong protestuje za svobodné volby. Akciový trh padá

Newsletter