Medveděv: Nové sankce? Nebudete létat přes Rusko

Rusko by mohlo na případné nové sankce Evropské unie odpovědět „asymetricky“, což by zřejmě postihlo lety vedoucí přes Rusko. Uvedl to ruský premiér Dmitrij Medveděv v rozhovoru, který dnes otiskl list Vedomosti. Členské země EU by dnes v Bruselu mohly schválit dohodu, která má přitvrdit sankce vůči Rusku za jeho podíl na ukrajinské krizi.

Zavřené nebe, krachy aerolinek

„Pokud zavedou sankce související s energetikou či další omezení našeho finančního sektoru, budeme nuceni odpovědět asymetricky,“ řekl Medveděv a jako příklad uvedl možná odvetná opatření v dopravě. „Vycházíme z toho, že máme přátelské vztahy s partnery, a proto je nebe nad Ruskem otevřené. Ale pokud nás omezí, budeme muset reagovat. Pokud západní přepravci budou létat mimo náš vzdušný prostor, může to vést ke krachu mnoha leteckých společností, které i tak balancují na hraně přežití… Byli bychom rádi, kdyby si to naši partneři uvědomili,“ varoval.

Medveděv je přesvědčen, že většina politiků si uvědomuje, že sankce nepomáhají k míru na Ukrajině. Podle ruského premiéra ale převládají „setrvačnost myšlení“ i pokušení „využít sílu v mezinárodních vztazích“.

Dohodu o nových sankcích dokončili v pátek velvyslanci členských zemí unie. Sankce však mohou být odloženy, aby tak Moskva měla šanci předvést snahu urovnat konflikt, který stál životy téměř 3000 lidí a způsobil nejhorší střet mezi Ruskem a Západem od konce studené války, poznamenala agentura Reuters.

Klid zbraní je porušován

Kyjev a proruští separatisté v pátek uzavřeli dohodu o příměří na východní Ukrajině, klid zbraní je nicméně porušován. Jen několik hodin poté, co se prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Petro Porošenko v sobotu shodli, že příměří se vcelku dodržuje, střílelo se v noci na neděli u přístavního města Mariupol. Zahynula jedna žena, další čtyři lidé utrpěli zranění.

Ukrajinská krize se podle Medveděva nevyřeší bez akceptace mírového plánu prezidenta Putina, který by umožnil proruským separatistům ovládat značnou část východní Ukrajiny.

„Ukrajinská krize, bohužel, pokračuje. Je to strašná tragédie. Ale doufám, že bude urovnána za pomoci dobré vůle ukrajinského vedení a s využitím návrhů, které předložilo Rusko,“ řekl ruský premiér.

Newsletter