Medveděv: Vztahy s NATO se vyostřily. Lze čekat odvetu

Ruské ministerstvo zahraničí si povolalo tureckého velvyslance, aby mu tlumočilo ostrý protest proti úternímu sestřelení ruského bitevníku nad syrsko-tureckou hranicí. Oznámila to dnes agentura TASS. Premiér Dmitrij Medveděv varoval, že incident může vést k zastavení celé řady významných společných projektů a k vyklizení pozic turecké produkce na ruském trhu.

Vývoj rusko – tureckého konfliktu sledujte zde

Ruský letoun v úterý sestřelila turecká armáda, protože bitevník Su-24 údajně narušil turecký vzdušný prostor. Oba ruští piloti se katapultovali, jeden z nich byl zasažen palbou vedenou turkmenskými povstalci ze země a zemřel. Další ruský voják zahynul při záchranné operaci, jejímž cílem bylo nalézt druhého pilota. Podle ruských médií byl pilot dopraven do bezpečí.

Medveděv dnes upozornil, že vztahy mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí se vyostřily, „což nelze ospravedlnit žádnými zájmy, ani ochranou státních hranic“.

 

Rusko kvůli nepředplaceným zálohám zastavilo tok plynu na Ukrajinu a varuje Evropu, že situace může dopadnout na tranzit plynu do Evropy.

Posted by Roklen24 on 25. listopad 2015

 

Informaci o možných důsledcích incidentu, získanou z informovaných ruských zdrojů, dnes přinesl ruský list Kommersant. První obětí se podle listu může stát plynovod Turkish Stream, jímž má proudit ruský zemní plyn do Turecka a dál do Evropy. Ruský Gazprom začal plynovod připravovat okamžitě poté, co koncem loňského roku kvůli neshodám s Evropskou unií odstoupil od projektu South Stream, který měl obcházet Ukrajinu a přivádět ruský plyn přes Černé moře na Balkán.

Podle Kommersantu je ohrožen i projekt výstavby jaderné elektrárny, kterou má v Turecku vybudovat ruská společnost Rosatom. Na rozdíl od plynovodu Turkish Stream je stavba elektrárny už smluvně stvrzena. Ohrožena je prý i plavba ruských lodí úžinami z Černého moře, i když podle mezinárodních dohod mohou být průlivy uzavřeny jen v případě války, které se Turecko přímo účastní. Uzavření průlivů Dardanely a Bospor by pro Moskvu bylo katastrofou, protože tudy prochází značná část ruského exportu z černomořských přístavů.

 

Turecko je podle Kommersantu po Německu druhým největším odběratelem ruského plynu, na dodávkách z Ruska závisí ze 60 procent. Zdroje ruského listu v Gazpromu možnost vypnutí dodávek do Turecka nepřipouštějí, protože ruský monopol by poškodil svou pověst spolehlivého dodavatele. „Embargo na dodávky do Turecka by v Evropské unii vyvolalo hysterickou reakci,“ citoval Kommersant ruské experty.

Zatím jedinou reakcí je rozhodnutí ruské zemědělské inspekce Rosselchoznadzor o zákazu dovozu drůbežího masa z produkce jednoho z tureckých podniků. Podle prohlášení ruských úřadů ale krok se sestřelením ruského letadla nijak nesouvisí.

Newsletter