„Medvědí dráp“ na akciovém trhu

Jak se zdá, tak panika z konce třetího čtvrtletí postupně vyprchává. Trhy si během ní sáhly na takové hodnoty volatility, které byly naposledy pozorovány těsně před finanční krizí. Situace se však uklidnila, ale na jak dlouho? Od začátku října si hlavní americké indexy sice prošly poměrně slušným růstem, avšak jeden expert žádnou zářnou budoucnost iž dále nevidí.

„Investoři, neusněte na vavřínech,“ zaznělo z úst Louisy Yamadaové, ředitelky a zakladatelky společnosti Louise Yamanada Advisors. I přesto, že se indexy nachází na úrovních, kterých jsme nebyli svědky od srpna, známá technická analytička je přesvědčena, že jakýkoliv růst by měl být teď využit k rychlému prodeji.

„Po prudkém poklesu bývá pozorován následný nárůst,“ řekla Yamadaová v rozhovoru pro CNBC. „V srpnu jsme nastoupili do sestupného trendu. V situaci, kdy pokles trhů přichází v době, kdy dosahují maxim, následné rally mají tendenci dostávat se na úrovně původních resistencí,“ dovysvětlila.

Pokud bychom se zaměřili například na index S&P500, spatřuje Yamadaová významnou resistenci na úrovni, kde začíná klesat 200denní klouzavý průměr, což odpovídá zhruba 2050 až 2060 bodům (viz graf ).

„To, čeho jsme svědky, je situace, kdy nejlepší výkon vykazují ještě nedávno zatracované tituly,“ míní Yamadaová. Dle ní jde především o energetický sektor. Jeho vývoj během celého roku byl silně negativní, avšak třetí čtvrtletí najednou zakončil jako nejlepší segment celé ekonomiky. Jen od prvního října si energetické firmy připsaly zisky o velikosti více jak 13 %, díky čemuž se z nich stal nejvýkonnější sektor v rámci indexu S&P500. Naopak nejhůře se daří těm akciím, které ještě před několika týdny silně prosperovaly.

Na základě toho tak analytička očekává, že trh narazí na další resistent, který zafunguje jako odrazový můstek směrem dolů. Sama svoje očekávání přirovnává k „drápu velkého medvěda.,“ jenž svou silnou smete akcie dolů, nikoliv opačným směrem, jak někteří předpovídají.

Newsletter