Platforma Fundlift představuje novou investiční příležitost - firmu PROMA real a.s. Více informací ZDE. Dolar rozšiřuje ztráty v dolarovém indexu i proti euru. Měny regionu těží ze silnějšího eura, koruna se posouvá pod 25,85 za euro.

Mekka hazardu Macao ztrácí výdělky

Příjmy z hazardních her v Macau v srpnu již třetí měsíc za sebou klesly a propad byl vyšší, než čekali analytici. Přispívá k tomu boj čínské vlády proti korupci a pokles cen domů v Číně, které oslabily poptávku hlavně od prominentních zákazníků, uvádí agentura Reuters. Macao je jediným místem na čínském území, kde jsou hazardní hry legální, a je největším hráčským centrem světa.

Příjmy z 35 kasin se snížily o 6,1 procenta na 28,9 miliardy patacas, analytici čekali pokles o dvě až šest procent. Příjmy se snižují již od června, kdy zaznamenaly první pokles za pět let.

Boj proti korupci i kouření

„Protikorupční kampaň Číny zřejmě drží stranou některé velké hráče a není pravděpodobné, že se to ve čtvrtém čtvrtletí hodně změní,“ řekl agentuře Bloomberg analytik Standard Chartered Bank Philip Tulk. Upozornil, že počet návštěvníků v Macau se příliš nezměnil, zvýšil se však počet hráčů, kteří sází méně.

Negativní dopad na příjmy by také podle analytiků mohl mít zákaz kouření, který vstoupí v platnost od října. Základy však podle analytiků zůstávají silné a v budoucnu čekají další růst příjmů kvůli nedostatku podobných zařízení v pevninské Číně a rostoucímu rozvoji infrastruktury, jako plánům na vysokorychlostní vlak a most spojující Macao s Hongkongem a Ču-chaj, které zkrátí dobu přepravy do oblasti.

Hazardem tažená ekonomika

Macao je silně závislé na příjmech z hazardních her od čínských turistů. Více než dvě třetiny turistů jsou právě z Číny. Díky zájmu o hazardní hry patří Macao mezi nejrychleji rostoucí ekonomiky světa. Příjmy z hazardu tvoří až 80 procent všech příjmů oblasti.

Příjmy Macaa jsou však navzdory poklesu stále nesrovnatelně vyšší než příjmy konkurenčního centra hazardu, amerického Las Vegas. Srpnové příjmy dosáhly více než poloviny příjmů Las Vegas za rok. Za celý loňský rok příjmy z hazardu v Macau dosáhly rekordních 45 miliard dolarů.

Bývalé závislé území pod správou Portugalska tvoří poloostrov Macao a dva malé ostrůvky Taipa a Coloane o celkové rozloze 27 kilometrů čtverečních. Má zhruba půl milionu obyvatel a je jedním z nejhustěji osídlených území na světě. Od roku 1999 je pod správou Číny jako zvláštní správní oblast.

Newsletter