Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Měli říci Skotové „ano“?

Je tomu rok, co proběhlo ve Skotsku referendum o tom, zdali se má odpojit od Velké Británie. Země, která se rozhodla zůstat ve společenství Anglie, Walesu a Severního Irska, dokázala přestát obtížných 12 měsíců a v jistých ohledech přerůst zbytek společenství. Právě grácie, se kterou se Skotsko vyrovnalo například s propadem cen ropy, podtrhuje výhody určitého stupně „nesamostatnosti“.

Skotské (ne)starosti

Ropný sektor, který zaměstnává 200.000 lidí, neboli 10 % zaměstnaných, nezažil od 18. září 2014 moc světlých chvilek – o tom není sporu. Stejně tak posilující libra nepřidala zemi, závislé na exportu, mnoho energie. Přesto se Skotsku dařilo relativně slušně, připomíná The Economist. Veřejné investice vzrostly o 9 %, průmyslové exporty se zvýšily o 3 %. Zatímco příjmy generované těžbou v Severním moři klesly na polovinu, zaměstnanost vzrostla na 74,1 % při průměru Evropské unie 73,4 %, stejně tak mzdy rostou rychleji než v jižní části Unie. Čím to je?

Reálně průmyslové exporty vzrostly o 2,7 %. Některým sektorům se dařilo ještě o poznání lépe. Příjmy z turismu vzrostly jen v prvním čtvrtletí o 13 % – i to je důsledek publicity, která se loni dostala referendu a celému Skotsku, říká Ronald MacDonald z glasgowské university. Turismus se stal mocnou protiváhou posilující měně a rostoucím importům.

Skotské touhy a britské děsy

Skotská vláda (ano, Skotsko má vlastí, relativně autonomní vládu, i parlament) dokázala zvýšit veřejné výdaje, zejména do infrastruktury a výstavby bytů. Aberdeen, evropské hlavní ropné město, zažívá nárůst cen nemovitostí. Přístavní město je plné lodí zásobujících těžební stanice. Ty dokázaly v prvním pololetí vytěžit o 2,5 % více ropy a zemního plynu než za stejné období loni. Navíc se v následujících letech v Aberdeenu proinvestuje 50 miliard liber na recyklaci starých stanic – i to přispěje k rostoucí zaměstnanosti.

Unijní spojení

The Economist podtrhává, že přes silný lobbing nacionalistické SNP říkající opak, velký význam má právě setrvání Skotska v Evropské unii. Britská fiskální unie přerozděluje daně vybrané napříč Spojeným královstvím. A téměř 90 % skotské pokladny přichází z té společné, unijní. To se vyplatí zejména v momentě, kdy se nezdá, že by se ceny ropy vrátily do trojciferného teritoria.

SNP nemůže popřít, že nebýt Skotsko v EU, vlivem levné ropy by se letos dostalo do deficitu. Odhad MacDonalda hovoří o 10 % HDP, zhruba dvojnásobku Spojeného království.

Atraktivita Skotska roste a padá s lehkým přístupem ke zbytku Británie. The Economist s odkazem na finančního experta poukazuje na to, že drtivá většina příjmů skotských firem nepochází ze Skotska. Nezávislost by znamenala pro firmy dvojí regulaci a daňový systém. „Zkuste prodat něco přes hranice a administrativa se zdvojnásobí,“ stěžuje si další oslovený expert.

Jak moc si podnikatelé cení přístupu na celý britský trh, se ukázalo právě před rokem. Investice do infrastruktury z privátních zdrojů před referendem stagnovaly. Počet vnitrostátních investičních projektů propadl, zatímco v Anglii a Walesu vzrostl, stejně tak se zachovala start-upová scéna. Na druhou stranu, úředníci registrující podniky na jižní straně skotsko-anglické hranice měli velmi perný rok.

Nebýt unijního spojení, Skotsko by utrpělo silnou ránu do investičního portfolia, pokles produktivity a celkově životní úrovně. Byli by Skotové řekli nezávislosti „ano“, jejich situace by byla, z ekonomického hlediska, zcela jistě horší.

Možná, že Skoti s nadsázkou tušili, že se smráká na horší časy, a právě těm řekli „ne“. 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter