Měna, která oslabuje i přes páté zvýšení úrokových sazeb v řadě

Klíčové body

  • Forint oslaboval i přes zvýšení úrokových sazeb doplněné jestřábím komentářem.
  • Koruna se poprvé od září posunula nad hranici 25,50 EURCZK.
  • Euro má nadále převahu nad dolarem, holubičí vystoupení zástupců ECB mu však včera odepřelo další posílení.
Zdroj: Depositphotos

Maďarská národní banka pokračuje v utahování měnověpolitických podmínek. Včera zvýšila hlavní úrokovou sazbu o 15 bazických bodů na úroveň 1,8 %. Jedná se o páté zvýšení sazeb v řadě, jeho kadence se však od minulého zasedání snížila na polovinu. Forint v reakci na zvolnění v procesu úrokové normalizace dále oslabuje.

MNB se po třech 30bodových zvýšeních rozhodla na minulém zářijovém zasedání zvolnit a sazby zvýšila o 0,15 procentního bodu. Tehdy to bylo pro trhy zklamání, jelikož se zpomalením tempa zvedání úrokových sazeb nepočítaly. To bylo špatnou zprávou pro forint, který na páru s eurem od zářijového zasedání oslabil o zhruba 2,5 %. Jeho ztráty nezastropovalo ani včerejší zvýšení sazeb a následný jestřábí komentář.

Forint v průběhu dopoledne posiloval s ostatními měnami regionu, po zasedání však všechny denní zisky odmazal, a nakonec uzavřel na 362 EURHUF. Z následné tiskové konference jsme se dočkali utvrzení v pokračování procesu úrokové normalizace do té doby, než se inflace neustálí na cíli. Maďarský inflační výhled se dle analytiků CIB bank od minulého zasedání zhoršil a účinnost restriktivní měnové politiky MNB je dle hlavního poradce V. Orbána tlumena štědrou fiskální podporou tamní vlády. To může být hlavním důvodem, proč forint oslaboval i přes jestřábí komentář po očekávaném zvýšení sazeb, které svoji intenzitou trhy tentokrát nezklamalo jako v září.

Odpolední oslabení se však netýkalo jen forintu, stejně tak oslabovala i koruna a zlotý. Domácí měna se posunula nad 25,50 EURCZK, což je nejslabší úroveň za říjen. Zlotý se obchoduje v okolí 4,58 EURPLN. U našich sousedů byla včera zveřejněna statistika ohledně růstu zaměstnanosti. Ta po srpnovém 0,9% růstu dle očekávání zaznamenala 0,6% růst oproti minulému září. Mzdy v korporátním sektoru pak rostly tempem 8,7 % meziročně, což bylo také v souladu s tržním konsenzem.

Hlavní měnový pár žádná důležitá data neovlivňovala, a tak jsme byli svědky vesměs klidného obchodování. Hlavní posun eurodolar zaznamenal v noci z pondělí na úterý. Aktuální převaha eura nad dolarem z důvodu výběru zisků a lepší tržní nálady není překvapením vzhledem k předchozímu prudkému a vytrvalému posilování dolaru. Tato korekce však pravděpodobně začíná narážet na svůj potenciál a vzhledem k včerejším holubičím komentářům zástupců ECB nečekáme, že by euro mělo vůči dolaru posilovat výrazně nad 1,1700 EURUSD, kde se nachází silná oblast rezistencí.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1637 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 93,76 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1614 do 1,1695 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,51 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,92 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,44 až 25,55 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,79 až 21,97 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter