Měnová válka na spadnutí?

Začarovaný kruh měnové války a protekcionismu či závod ve znehodnocování měn, to jsou scénáře, které se začínají skloňovat v Německu v obavách ze směru, jakým se vydal nový americký prezident Donald Trump. Podle německých topmanažerů je měnová válka největším nebezpečím, které od Trumpa hrozí.

Útoky nové americké vlády na obchodní politiku jiných zemí mohou již brzy vyvolat měnovou válku, uvedl německý expert na ekonomické dějiny Harold James pro německý list Welt am Sonntag.

Trump v poslední době opakovaně slovně zaútočil proti důležitým exportním zemím, jako je Čína či Německo. Německu Trumpův poradce vytkl, že využívá slabé euro na úkor svých obchodních partnerů a že německé firmy profitují z „extrémně podhodnocené „skryté německé marky.“

James upozornil na nebezpečí, že USA ženou svět do začarovaného kruhu měnové války a protekcionismu, na jehož konci stojí závod ve znehodnocování, srovnatelný s třicátými lety minulého století.

Poprvé od konce druhé světové války se americká vláda snaží oslabit své evropské obchodní partnery, uvedl James. „Bílý dům se snaží napadnout euro nebo vnutit myšlenku, že se měnová unie rozpadá,“ řekl s tím, že rétorika nové americké administrativy může být součástí jeho jednací strategie. „Ta však sotva přinese pozitivní výsledky,“ dodal. Čím více kapitálu kvůli nejistotě z EU do USA totiž podle něj unikne, tím více vzroste kurs dolaru a tím obtížnější bude pro americké firmy udržet si svou konkurenceschopnost. Trump na to bude reagovat tím, že zavede ještě větší cla a omezení pro zahraniční podniky, které chtějí působit v USA.

EU se rozpadne, předpovídá možný velvyslanec USA při EU Ted Malloch

Toto nebezpečí si podle německého listu uvědomuje i řada tamních topmanažerů. Většina šéfů německých koncernů považuje měnovou válku za největší nebezpečí, které ze strany amerického prezidenta hrozí. Více než třetina podnikových špiček považuje tuto situaci za alarmující, vyplývá z průzkumu Welt am Sonntag.

Dolar vs. Trump. Kdo s koho?

Newsletter