Měnové trhy jako „skrytý“ zdroj příjmů radikálních islamistů?

Ve spojení s dnešními tragickými útoky na bruselském letišti a v metru vyplývají na povrch další otázky ohledně příjmů Islámského státu. V souvislosti s pokladnou radikálů je nejvíce zmiňováno pašování ropy, daně, případně i vydírání. V mlze však zůstává skryt jeden zdroj, který dle odhadů měsíčně dosahuje až 25 milionů dolarů. Tímto zdrojem jsou peněžní trhy Středního Východu.

Na tento způsob vydělávání upozornila speciálně vytvořená skupina britských expertů, kteří měli za úkol vytvořit studii o tom, jak může Spojené Království přispět k přerušení finančních linek napojených na Islámský stát. David Butter, člen této skupiny a Královského institutu pro mezinárodní záležitosti, poukázal právě na východní peněžní trhy, přičemž konkrétně zmínil systémy měnových aukcí íránské centrální banky jakožto oblast, kterou je potřeba prošetřit úplně první. Právě prostřednictvím ní prý ISIS získává zdroj příjmů z obchodů na forexovém trhu.

S kým obchoduje Islámský stát?

Způsob funguje následovně. Islamisté drží velké množství finančních zdrojů denominovaných v iráckých dinárech, které získali ještě před rokem 2014 od svých příznivců pocházejících především z města Mosul. Tyto peníze jsou pravidelně převáděny do bank v Jordánsku a v iráckém městě Ramádí, které se poté účastní měnových aukcí. Příjmy z nich se poté zpět do „bagdádského systému“ dostávají skrze mimobankovní kanál převodu peněz, který se nazývá Hawala.

„Jakmile irácká banka provádí běžné měnové aukce, peníze patřící Islamistům se jich mohou bez problémů účastnit. Výsledné zisky pak pramení v rozdílu kurzů směňovaných deviz a zpět ke svému majiteli se dostávají prostřednictvím systému Hawala,“ přepisuje Butterova slova server CNBC. „Přesně to je způsob, jak radikální Střední Východ získává tolik potřebné finance,“ dodal expert.

I přesto, že hlavním zdrojem ISIS je stále ropa, skrze měnové obchody se jim daří měsíčně generovat dodatečné příjmy o velikosti zhruba 20 až 25 milionů dolarů, míní Butter. Koalice složená z USA, Velké Británie a dalších západních zemí by tak měla více apelovat na iráckou vládu, aby se detailně zaměřila především na ověřování zdrojů a samotných účastníků devizových aukcí.

Vlastní měna pro Islámský stát

Kolik vydělává Islámský stát?

Newsletter