Evropské výnosy klesají, americké rostou. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0750 za euro. Listopadová inflace byla oproti tržní predikci vyšší meziměsíčně i meziročně. Koruna zpevnila pod 24,35 za euro.

Měnové trhy s nádechem Vánoc

Po předchozích turbulentních dnech, kdy napříč devizovými trhy panovala panika a strach, dnes přichází den odpočinku a snížené volatility. Americký dolar, jenž během posledních dvou dní posílil téměř o 150 bazických bodů vůči euru, obchoduje momentálně na úrovni 1,22813 dolaru za euro. Taktéž koruna, jež vůči dolaru více méně kopíruje cenové pohyby eura, v posledních dnech silně oslabila a momentálně obchoduje poblíž svých více jak 6letých minim na 22,4635 koruny za dolar. Vůči euru se její kurz ocitá na 27,575 koruny za euro.

Japonský jen, měna v poslední době úzce spojovaná se synonymem bezpečného přístavu, se s očekáváním klidnější situace na akciových trzích dostává pod prodejní tlak a vůči dolaru klesá na 119,30 jenu za dolar. Mnozí analytici předpovídají, že je jen otázkou času, kdy se jen sesune na nová 7letá minima.

Hlavním hnacím motorem pohybů na devizových trzích by mělo nadále být směřování monetárních politik hlavních centrálních bank. Očekává se, že Federální rezervní systém bude ve svém politickém směřování pokračovat ve své divergenci vůči ostatním centrálním bankám v čele s japonskou BoJ a evropskou ECB. Nicméně, s příchodem Vánoc můžeme na devizových trzích v následujících dvou týdnech očekávat sníženou volatilitu, a tak bychom neměli být svědky výraznějších cenových výkyvů. 

Newsletter