Měnové trhy: shrnutí a výhled do nového týdne

Devizové trhy se v uplynulém týdnu nesly ve znamení prudkého poklesu britské libry a pokračující slabosti japonského jenu. Americký dolar zaznamenal smíšený týden, kdy si sice připsal výrazné zisky proti oběma jmenovaným měnám, nicméně vůči euru i komoditním měnám mírně klesl.  

Mezi nejsledovanější ekonomické zprávy v USA v minulém týdnu patřily páteční údaje z maloobchodu, jež ukázaly na silnější spotřebu oproti předpokladům. To v Evropě se většina pozornosti upírala na údaje o HDP za třetí čtvrtletí, jež překonaly očekávání. Ekonomika eurozóny posílila o 0,2 % oproti 2Q a padly obavy některých analytiků, že Německo spadne do recese. Čtvrteční čtvrtletní zpráva britské centrální banky BoE se nesla na silně holubičí notě, což podnítilo spekulace o oddálení zvyšování sazeb britskou centrální bankou. I navzdory silnějšímu růstu mezd tak britská libra zaznamenala pokles vůči většině hlavních světových měn. Japonský jen pokračoval ve svém downtrendu na základě spekulací o možných předčasných volbách v Japonsku.

Eurozóna růstem překročila odhady. Itálie slabým článkem

Recese v Německu zažehnána. Francie překvapila

Bank of England snižuje prognózu ekonomiky, čeká inflaci pod 1 %

Kalendář v nadcházejícím týdnu bude plnější, nežli tomu bylo v týdnu předchozím, nicméně nelze očekávat žádnou zásadní změnu v daném směřování hlavních ekonomik. Základní obrázek zůstává stejný. USA budou i nadále vedoucí ekonomikou – tou, u které je i nadále největší šance na dohledné zvyšování sazeb z historických minim a která by i nadále měla vykazovat slušný růst.

Týden na měnových trzích

Pondělí přinese proslov prezidenta ECB Maria Draghiho, jenž bude vypovídat o měnové politice eurozóny před Hospodářským a měnovým výborem v Bruselu. Ve svém nedávném vystoupení dal Draghi jasně najevo, že je Evropská centrální banka otevřená k zavedení nových opatření v případě potřeby, kromě již aplikovaných odkupů krytých dluhopisů a ABS. Nicméně, neočekává se, že by pondělní výstup měl přinést nějaké zásadní informace ohledně budoucího směřování měnové politiky eurozóny.

V úterý se bude většina pozornosti upírat na údaje o britské inflaci a německý průzkum ZEW, ukazující na stav podnikatelské důvěry v Německu. Pro první zmíněný údaj by pozitivní překvapení mohlo vést k určitému výběru zisků u měnového páru GBP/USD.  V případě pozitivního překvapení u druhého zmiňovaného údaje lze očekávat pokračující výběr zisků u EUR/USD.  

Ve středu se uskuteční měsíční setkání zástupců japonské centrální banky Bank of Japan, a také bude zveřejněn zápis z jednání BoE. Co se týče Japonska, tak se většina pozornosti momentálně upírá na zvěsti ohledně oddálení zvyšování japonských daní. V případě, že se tento předpoklad potvrdí, by japonský jen měl nadále klesat, jelikož to bude vnímáno jako další způsob, jak stimulovat ekonomiku. Zápis z jednání BoE by neměl přinést žádné větší překvapení, alespoň co se týče pozitivních zpráv, a tak by měla libra i nadále pokračovat ve svém poklesovém trendu.

Později téhož dne bude uvolněn zápis z jednání Fedu, a pozornost trhu se zaměří na jakékoliv zmínky k potenciálnímu zvýšení sazeb. Pro trhy bude zápis z jednání Fedu jedním z hlavních katalyzátorů v příštím týdnu, určující sentiment dolarových investorů.

Čtvrteční inflační údaje z USA budou muset ukázat na silné zlepšení, pokud si chce dolar udržet svoji silnou pozici, protože i přes zlepšení u jiných odvětví ekonomiky, byla inflace v minulém měsíci největším zklamáním pro ekonomiku USA.

Tento týden skončí tak jak začne, a to Draghiho proslovem, tentokrát na Evropském bankovním kongresu ve Frankfurtu. Podobně jako při jeho pondělním vystoupení, trh neočekává žádné zásadní informace, nicméně jakákoliv překvapující indicie, jak tomu bylo před několika měsíci, by mohla vést ke zvýšené volatilitě na devizových trzích, obzvláště pak v případě společné evropské měny. 

Newsletter