Měnoví obchodníci se upínají na dohodu o aténském dluhu

Devizové trhy započaly nový obchodní týden se sníženou volatilitou napříč téměř všemi měnovými páry. Většina pozornosti je dnes upřena na evropskou společnou měnu, na níž bude mít velký vliv jednání mezi zástupci nové řecké vlády a zástupci eurozóny, které by mělo nabídnout obchodníkům indicie ohledně pravděpodobnosti dalšího setrvání Řecka v eurozóně.  

Euro nicméně v předstihu posiluje o více jak 0,2 procenta vůči dolaru, zatímco investoři navyšují své sázky na to, že obě strany nakonec dospějí k úspěšné dohodě. „Myslím, že trhy již zahrnují do ceny pozitivní výsledek dnešního setkání,“ řekl Koichi Takamatsu, forexový trader Nomura Securities pro agenturu Reuters.

Vzhledem k tomu, že velká část obchodníků očekává, že dnešní jednání přinese kompromis mezi požadavky Řecka a požadavky zástupců členských zemí, případný neúspěch jednání by mohl vést ke skokovému propadu hodnoty evropské společné měny. Analytici britské investiční banky Barclays očekávají zvýšenou volatilitu nehledě na výsledek. Co se týče dlouhodobějšího výhledu, Barclays nicméně očekává pokračující pokles eura, a to zejména kvůli pokračující divergenci mezi monetární politikou Fedu a ECB.

Česká koruna dnes mírně oslabuje vůči dolaru na 24,18 koruny. Vůči euru kulminuje poblíž 27,60 koruny. 

Newsletter