Měnový guru velí: Kupujte dolar!

Včerejší výstup z dvoudenního zasedání Federálního rezervního systému přinesl něco, co trhy nespatřily po dobu téměř deseti let. Vyšší sazby, byť jen o 25 bazických bodů, přinesly střídmou rally, která eurodolar posunula až pod hranici 1,090 dolaru za euro.

I přesto, že zpevnění americké měny nedosáhlo toho, v co někteří analytici doufali, dle měnového guru ze společnosti Ebury Partners je ten nejlepší čas nakupovat. Enrique Diaz-Alvarez, expert na devizové trhy, který svou predikcí přesně trefil vývoj eurodolaru v letošním roce, sází na mnohem intenzivní zpevnění americké měny, která by měla přesáhnout i úroveň parity s eurem.

„Většina obav se týká schopnosti americké ekonomiky adaptovat se na vyšší sazby,“ řekl pro agenturu Bloomberg Alvarez. „I přesto bychom se měli v roce 2016 připravit na pozvolný sestup na eurodolaru,“ dodal expert.

Zatímco mnozí analytici sázeli „pouze“ na to, že dolar v roce 2015 posílí, Alvarez společně s Barclays a Citigroup konkrétně predikoval, že na páru s dolarem bude proražena hranice 1,100 dolaru za euro. Tento vývoj by měl pokračovat i během příštích 12 měsíců. Do roku 2017 by se cena devizového páru měla dostat až na 0,95 EURUSD, což by odpovídalo od května 2014 zisku o velikosti 47 centů (viz graf).

Po včerejší úrokové „normalizaci“ se ihned rozjela další vlna spekulací o tom, jaký bude další vývoj. Dle agentury Bloomberg by během příštího roku mělo dojít na čtyři další obdobné kroky. Ve výsledku by se sazby měly zastavit na 1,375 %. Tato predikce přišla v návaznosti na slova Janet Yellenové, která sdělila, že ekonomická aktivita země vykazuje mírný růst. Spotřeba domácností a kapitálové investice společností rostou poměrně solidními čísly, stejně tak se zlepšila i situace realitního sektoru. Na trhu práce je rovněž evidentní zlepšení, ať už jde o míru nezaměstnanosti, tak o tvorbu nových pracovních míst. I tak je ale prostot pro další zlepšení stále dostatečně velký.

Po těchto slovech dolar atakoval úroveň 1,090 dolaru za euro, přičemž v pozdějších hodinách došlo na její prolomení. Aktuálně se pár nachází na 1,0850 EURUSD.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter