Menší banky v Číně chrlí úvěry, centrální banka je v pozoru

Leden přinesl rekord nových úvěrů v Číně. Podíl čtyř největších bank na trhu přitom klesl ze 40 na 20 procent. Nové půjčky chrlí malé a střední banky a čínská centrální banka je kvůli nim v pozoru. Bojí se opakování krize let 2009 až 2010. Široký zásah, který brzy přijde, je hotovou věcí.

V lednu byly v Číně poskytnuty nové úvěry za 2,51 bilionu jüanů (zhruba 385 miliard dolarů). To je rekord, o který se postaraly malé a střední banky. Podrobnější pohled do dat ukazuje, že privátní dlužníci s aktivy kolem dvou bilionů jüanů si v lednu napůjčovali 1,45 bilionu jüanů a zastaly zhruba tři pětiny z celkového nárůstu nových úvěrů. Podíl čtveřice největších bank, kterými jsou ICBC, China Construction Bank, Agricultural Bank of China a Bank of China, klesl na jednu pětinu ze dvou pětin v prosinci.

 

Zásah centrální banky vůči menších čínským bankám je nasnadě a podle zdrojů Bloomberg z trhu bude mít podobu nejprve navýšení rezerv právě a pouze u menších bank, pak možných dalších opatření. Akcie obchodovaných menších čínských bank už dnes reagovaly poklesem.

„Nechtějí opakovat bublinu let 2009 a 2010. Potřebují oživit úvěrování do korporátního sektoru v zájmu růstu celé čínské ekonomiky,“ reagoval pro Bloomberg šéf výzkumu pro Asii v ING v Singapuru, Tim Condon. „Velké banky jsou opatrné, malé ale zlobí,“ shrnul Mu Hua z GF Securities  s tím, že proti takovému objemu nových úvěrů (u menších bank) jen stěží mohou stát kvalitní projekty, které jsou jimi financované. Varováním přitom byla už prosincová statistika, podle které měly nejvíce špatných úvěrů za deset let.

Čínské banky měly v prosinci nejvíce špatných úvěrů za deset let

„Vzkaz z centrální banky bude jasný: boom úvěrů nesmí podlomit reformy a posílit nadbytečné kapacity v ekonomice,“ shrnuje pro Bloomberg Iris Pang z hongkongské pobočky Natixis.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Newsletter