Měny, komodity, akcie. Ohlédnutí za vítězi a propadáky roku 2014

Adrenalin pro obchodníky na měnách, hledání argumentů, které by ospravedlnily nová maxima akciových trhů či volný pád cen ropy. I o tom byl rok 2014 na forexovém trhu, akciových a komoditních trzích. Zkusme na nich najít letošní vítěze a propadáky.

Měny: Dolar versus rubl. Nebo taky hřivna a bitcoin

Králem měnového trhu v roce 2014 je mezi hlavními měnami americký dolar. Oslabily proti němu veškeré další hlavní obchodované měny. Nejvýrazněji euro a japonský jen o 11 až 12 procent, zhruba o polovinu méně pak ztratila britská libra. Lépe si vedla například indická rupie se zpevněním o více než 2 procenta.

2015: Dominance dolaru a devizové šarvátky?

Poraženého nalezneme snadno, závěr roku patřil armageddonu na ruském rublu. Jeho kurz k americkému dolaru se v prosinci ocitl až nad úrovní 80 rublů za dolar při úvodu roku u 33 rublů. Poslední den roku 2014 obchoduje u 58 rublů za dolar, což znamená letošní ztrátu zhruba 44 procent.

Rubl letos padl o víc jak polovinu. Centrální banka na trhu: 66, 61, 70, 78, 71…

Ruský rubl je letos nejen nejhůře se se vyvíjející hlavní měnou, ale i druhou nejhůře se vyvíjející měnou mezi 170 měnami, sledovanými Bloomberg. Tou první je ukrajinská hřivna. Kurz u 16 k americkému dolaru znamená letošní odpis více než 48 procent hodnoty měny.

Chceme-li z reálných zabrousit i mezi virtuální měny, pak je tu ještě jeden propadák, větší než hřivna nebo rubl. Je to bitcoin. Jeho ztráta od počátku roku dosahuje 70 %, od listopadu loňského roku pak přes 70 procent.

Bitcoin v roce 2015

Letošek byl pro měnové obchodníky pravým adrenalinem. Index Bloomberg, zohledňující jejich výnosy, v uplynulých šesti měsících rostl, což je nejdelší série od roku 2005 a letošek nejlepší od roku 2008. Hlavním zlomem se stalo vystoupení prezidenta ECB Maria Draghiho v Jackson Hole, měnovém setkání centrálních bankéřů světa. Do té doby Parker Global Strategies index měnových zisků ztrácel za letošek 2,7 %, do konce roku ale naopak o 5 % posílil a obrátil tak bilanci předchozích tří let, kdy roky 2011 až 2013 přinesly kumulovanou 8% ztrátu.

Katalyzátorem pro rozpohybování měn se stala divergence v měnové politice Fedu a ECB i padající ceny ropy, které zasáhly komoditní ekonomiky a s nimi jejich měny – norskou korunu či australský dolar. Zatímco ECB bude v roce 2015 svou měnovou politiku dále uvolňovat a spekuluje se o celoplošném evropském QE na přelomu první a druhé čtvrtiny roku, Fed zamíří se sazbami vzhůru.

Komodity: Volný pád cen ropy a prudký růst kávy

Ve světě komodit si asi snadto tipneme, že propadákem roku jsou ceny ropy a to jak Brent tak i WTI. Souběhem nadprodukce, živené rozvojem americké těžby a logickou neochotou OPEC uvolňovat své místo na trhu, na straně jedné a vadnoucí globální poptávky na straně druhé obchoduje kontrakt na lehkou americkou ropu WTI na trhu NYMEX o 46 % pod úrovní počátku roku u 53 dolarů za barel, ropa Brent pak dokonce o 49 % níž proti úvodu roku u 56 dolarů za barel.

Saúdové: OPEC těžbu nesníží ani při ropě za 20 dolarů

Stratégové: Ceny ropy čeká další pád

Vítězem mezi drahými kovy je palladium, které letos zhodnotilo o 12 procent k a patří k třem rostoucím komoditám z 18 hlavních, sledovaných Bloomberg. Za průmyslové kovy jej doprovází hliník s 3% růstem.

Solidní při celkové pohledu na komodity, ale i rally na americkém dolaru, je výkon zlata, které v závěru roku hájí metu 1200 dolarů za unci a letos tak stagnuje. Výrazných 17 % k 16 USD/oz ztratilo stříbro, 14 % měď.

Zlato v roce 2015

Svého letošního vítěze mají komodity mezi těmi potravinářskými. Je jím káva. Kontrakt na trhu ICE od počátku roku zpevnil o bezmála 49 %. Oproti tomu sójové boby ztratily 20 %, cukr 10 %. Za vítězství kávy jsou odpovědná sucha v Brazílii, která je jejím největším pěstitelem a exportérem. Podobně nepřízeň počasí v Itálii a Španělsku vyhnala vzhůru o desítky procent například ceny olivového oleje.

Ceny olivového oleje letí vzhůru. Nejtěžší sezóna za roky

Není „oil“ jako „oil“ aneb Olivy luxusem?

Akciové trhy: Poraženým Rusko, vítězem nejsou USA

Na akciových trzích jsme v průběhu roku mohli sledovat oživení emerging markets. Oba čínské akciové indexy se umístily na čele letošního žebříčku nejvýkonnějších indexů. Shanghai Composite zpevnil o 53 %, China Securities Index 300 pak o 52 %. Před jedním dalším indexem se ale oba musejí sklonit. Skuteční adrenalin se letos odehrával na argentinském akciovém trhu. Jeho hlavní index Merval v polovině září od počátku roku připisoval 133 %! Dravý růst následoval volný pád, celoroční bilance zůstala na +59 procentech.

Argentinské akcie jsou v mezinárodní klasifikaci MSCI takzvaným hraničním trhem (frontier markets), ještě o stupeň za emerging markets. Jeho kapitalizace dosahuje 93 miliard dolarů proti 19,3 bilionům dolarů širšího amerického indexu S&P 500, který letos zpevnil o zhruba 12,5 procenta.

Argentinský index má 14 titulů. Nominální zhodnocení některých z nich je závratné. Více než 200 % energetiky Transener, 160 % tamní části banky BBVA, 150 % energetiky Edenor. Proti tomu s pádem cen ropy 30 % odepisující titul brazilské ropné firmy Petrobras. Proti pěkným číslům zhodnocení akciového trhu ale stojí výhled oslabující ekonomiky a zhruba 30% míry inflace v příštím roce. Peso rok zahájilo u 6,5 a končí u 8,5 k americkému dolaru.

Na opačné straně nalezneme ruský akciový index RTS. Ten – denominovaný v americkém dolaru – ruku v ruce s vývojem na měnovém trhu oslabil o 45 procent. Je nejhůře výkonným akciovým indexem roku v globálním měřítku.

RUSKÁ KRIZE na Roklen24

Dopad vývoje cen komodit promlouvá do akciových indexů i jednotlivých titulů. Světovým propadákem, pohledem indexu FTSE All World Index, tak je australská těžební skupina Arrium. Růst o více jak 90 % v roce 2013 střídá propad o bezmála 90 % v roce 2014. Téměř 250 procent zhodnocení mezi tituly stejného indexu přinesla vyspělá technologie solárních panelů hongkongské Hanergy Thin Film Power Group. Tak skoupila tři americké a jednu německou fotovoltaickou společnost a profiluje se jako lídr technologicky vyspělé části trhu.

Také ruská krize zasáhla i další segmenty akciového trhu. Nejztrátovějším ETF letoška je instrument, zaměřený na menší ruské firmy – Market Vectors Russia Small-Cap ETF – s odpisem více než 50 % hodnoty. O více než polovinu naopak zhodnotilo ETF, zaměřené na americké biotechnologie – First Trust NYSE Arca Biotechnology Index Fund.

Z amerických blue chips je hvězdou roku polovodičová Skyworks Solutions. Skyworks je producentem součástek pro připojení mobilních zařízení včetně telefonů a chytrých telefonů k internetu. V posledním čtvrtletí zvedla tržby o polovinu. Na opačném konci je s odpisem zhruba 60 % operátor Sprint, který kvůli nárůstu zákaznické báze prudce srazil ceny mobilních zařízení. V posledním roce reportoval zisk jen v jednom ze čtyřech čtvrtletí.

Z dravce terčem převzetí. Utečte včas, radí zákazníkům Sprintu šéf amerického T-Mobilu

Newsletter