Evropské i americké výnosy klesají. Dolar zpevnil pod 1,0900 za euro. Koruna oslabila nad 24,30 za euro.

Měny regionu navzdory rizikově averzní náladě dále posílily

Klíčové body

  • Zlotý pokračoval v prudkém posilování a nyní se obchoduje okolo hranice 4,60 EURPLN.
  • Index cen výrobců za říjen v eurozóně překvapil nečekaně vysokým růstem.
  • Hlavní událostí dnešního dne budou data z amerického trhu práce.
Zdroj: Depositphotos

Nálada na světových trzích nebyla během včerejšího dne příliš optimistická, když většina akciových indexů po středečním propadu způsobeném prvním pozitivním případem varianty omikron v USA otevírala v červeném. V odpoledních hodinách další prudký propad zaznamenala ropa. V klesajícím trendu pokračovaly i americké výnosy dlouhých splatností. 

Na poli měn jsme byli svědky pokračujícího vzestupného trendu v rámci páru eura s dolarem. Ten se pohyboval okolo 1,1350 EURUSD a k vyšším úrovním ho v průběhu dopoledne podpořil říjnový index cen výrobců v eurozóně, který překvapil značně vyššími než očekávanými hodnotami. V meziročním vyjádření došlo k růstu o 21,9 %, když trhy očekávaly 19% růst. Meziměsíčně pak oproti konsenzu na 3,5 % rostl index tempem 5,4 %.

Z ekonomického kalendáře jsme pak odpoledne v USA sledovali statistiku ohledně nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti, kterých v týdnu končícím 27. listopadem přibylo 222 tis. oproti očekávaných 240 tisícům. Zatím nejnižší hodnota od začátku pandemie, která byla zaznamenána v předchozím týdnu, byla revidována na konečných 194 tis. žádostí. Dolar po té začal posilovat a posunul se k hranici 1,1300 EURUSD. Dnes v ranních hodinách se již obchoduje pod ní.

V regionu byl ekonomický kalendář prázdný, nicméně jak zlotý, tak koruna pokračovaly v rozšiřování předchozích zisků, respektive korekci dříve akumulovaných ztrát. Domácí měna se posunula do oblasti okolo 25,40 EURCZK, což znamená posun o 1,1 % v dosavadním průběhu tohoto týdne. Zlotý posiloval ještě razantněji. Je třeba mít na paměti, že jeho výprodeje v průběhu listopadu byly řádově vyšší. I přesto se ale zlotému povedlo tyto ztráty během posledních čtyř dnů kompletně vymazat, což v případě koruny tvrdit nemůžeme. Polská měna tak z pondělních 4,71 EURPLN posílila k včerejšímu minimu o téměř tři procenta na úroveň 4,59 zlotého za euro.

Dnes bude hlavní událostí zveřejnění dat z amerického trhu práce. Tradičně je budeme sledovat první pátek v měsíci ve 14:30. Trhy očekávají přírůstek přesahující půl milionu pracovních míst mimo sektor zemědělství. Po říjnovém přírůstku 531 tis. míst je tržní konsenzus nepatrně výše, nicméně pokud nebudeme svědky extrémní odchylky od těchto odhadů, dopad na trhy by dnešní čísla měla mít omezený. Vzhledem k probíhajícímu taperingu by značně vyšší výsledek mohl teoreticky podpořit výraznější snižování tempa nákupů, než bylo prvotně oznámeno. O tomto kroku se už ale hovoří a v aktuální nejisté situaci ohledně nové varianty covidu by tento fakt měl mít pouze marginální dopad na zaceňování sázek ohledně zvyšování sazeb americkou centrální bankou v příštím roce.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1288 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,27 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1281 do 1,1384 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,47 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,56 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,33 až 25,53 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,29 až 22,59 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, NBP, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , Bloomberg, Reuters

Newsletter