Měny regionu střední a východní Evropy by na včerejšek nejraději zapomněly

Klíčové body

  • Koruna a forint oslabovaly na vlně horší tržní nálady.
  • Zlotý oslaboval společně s ostatními měnami regionu, nepomohla mu vyšší hodnota jádrové inflace vyvíjející větší tlak na další zvýšení sazeb NBP.
  • Evropské akcie korigovaly zisky z minulého týdne.
Zdroj: Depositphotos

Pondělní obchodování se neslo v duchu korekce značných zisků akciových indexů z druhé poloviny minulého týdne. Hlavní měnový pár byl vůči této korekci vesměs rezistentní, když pokusy o prolomení 1,1600 EURUSD odmítal. Dnes ráno se pohybuje o 50 bodů výše. I přesto, že se euro nenechalo stáhnout do dalších ztrát, měny regionu se v průběhu celého dne odevzdaně posouvaly na slabší úrovně.

V pondělních ranních hodinách jsme byli svědky zveřejnění indexu cen výrobců, který u nás rostl tempem 0,7 % v meziměsíčním vyjádření a 9,9 % oproti loňskému září. Tyto hodnoty trh očekával, a tak jsme nebyli svědky výraznější reakce na jejich zveřejnění. Je ale vidět, že se koruně k zahájení výletu ve směru 25,00 EURCZK stále nechce a dobrá tržní nálada trvající několik dní, viz druhá polovina minulého týdne, jí pomáhá po haléřích, zatímco včerejší korekce a menší nárůst rizikové averze ji ihned oslabil o deset haléřů. Další důvod, proč se koruně nechce výrazněji posílit, mohou být i pomalu se zvyšující čísla pozitivních případů a případně se formující další vlna covidu, zavřená Škodovka nebo nejistota ohledně politického dění spojeného se Zemanovým zdravotním stavem a netransparentní komunikací Hradu. Koruna tak může poprvé od září otestovat hranici 25,50 EURCZK, pokud trhy nenajdou důvod k lepší náladě. Z pohledu ČNB by však výraznější oslabení koruny mohlo být impulzem pro přikročení ke zmiňovaným odprodejům výnosů z devizových rezerv, jelikož kurz koruny je právě tím nástrojem, který by inflaci mohl ochladit rychleji než konvenční měnověpolitické nástroje ve smyslu úrokových sazeb.

V Polsku jsme zažili první volatilnější den od zasedání NBP a tiskové konference guvernéra Glapinského z konce předminulého týdne, kdy zlotý vůči euru vytvořil extrémně široké dvouprocentní obchodní pásmo během tří dnů. Minulý týden se pro zlotý nesl v duchu postupných mírných zisků. Zhruba polovinu jich včera polská měna odmazala, když se spolu s ostatními měnami regionu posouvala ke slabším hodnotám. Ve 14:00 byla zveřejněna polská jádrová inflace za září, která dosáhla 4,2 % v meziročním vyjádření. Trhy po srpnových 3,9 % očekávaly, že inflace očistěná o volatilní složky vykáže hodnotu 4,0 %. Překvapení ve směru vzhůru tak indikuje další nárůst tlaku na Polskou národní banku a další zvýšení sazeb na příštím zasedání, kdy bude zveřejněna i aktualizovaná prognóza. Bankovní rada NBP byla na posledním zasedání velmi opatrná ve své rétorice i přes překvapivé zvýšení sazeb. My jsme ale přesvědčeni, že se v následujících měsících dočkáme dalších zvýšení sazeb, která ale budou tlumena opatrnější rétorikou, aby sice došlo k ukotvení inflačních očekávání, nicméně aby zlotý nezačal prudce posilovat, čímž by NBP nutil k dalším intervencím proti jeho apreciaci.

Jako poslední nám zbývá forint, který včera stejně jako jeho kolegové bez většího odporu celý den oslaboval. Forint od začátku září vůči euru oslabil již o více než čtyři procenta a obchoduje se na úrovních odpovídajících letošnímu jaru, kdy trhy ještě nečekaly, že se tamní centrální banka jako první evropská měnová autorita uchýlí ke zvyšování úrokových sazeb. Forintu v poslední době ale maďarská centrální banka moc nepomohla, když se uchýlila ke střídmějšímu zvýšení sazeb, než trhy očekávaly. Dnes bychom se ale měli dalšího úrokového hiku dočkat v očekávané výši, tedy o 15 bazických bodů, což by mohlo ztráty forintu pro nyní zastropovat. Z dlouhodobého hlediska bude forintu sice úrokový diferenciál vůči eurozóně nahrávat do karet, výrazné politické riziko ho ale bude kompenzovat, a tak nečekáme zásadní obrat v dlouhodobém trendu na tomto měnovém páru. Dnes v ranních hodinách je zlepšení nálady v regionu zřejmé, když všechny tři měny posilují, v čemž jim pomáhá i euro, které se během asijské seance proti dolaru posunulo o 50 bodů výše k 1,1650 EURUSD. V zeleném jsou taktéž futures na evropské akciové indexy.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1648 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 93,62 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1566 do 1,1658 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,44 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,84 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,39 až 25,50 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,80 až 22,02 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter