Koruna po včerejším oslabení v nočních a ranních hodinách část ztrát umazala. Zatím se drží kolem 23,70 korun za euro. Dolar vůči euru stále posiluje. I přes korekci se stále držíme pod hranicí 1,070 EURUSD.

Měny regionu zažívají snový vstup do nového roku

Klíčové body

  • Trhy vstřebávaly středeční Fed minutes. Americké akcie zůstaly ve slevě, dolar se drží na silnějších úrovních.
  • Koruna přes ranní korekci nadále posilovala k hranici 24,50 EURCZK.
  • Měny regionu posilovaly, nejvíce se dařilo forintu.
Zdroj: Depositphotos

Trhy během čtvrtečního obchodování vstřebávaly jestřábí výstup zápisu z prosincového zasedání Fedu. Akciové indexy sice zkorigovaly původní ztráty, stále se ale nachází minimálně o procento níže oproti maximům z první poloviny týdne. Největší ztráty z hlavních indexů realizoval technologický Nasdaq, i ostatní americké indexy ale utrpěly větší rány oproti evropským kolegům. Dolar odevzdal část svých zisků a měnám regionu se nadále dařilo.

Po výprodeji, který vyvolaly Fed Minutes, jsme včera sledovali korekci tohoto pohybu. Nejvíce zmíněný jestřábí zápis odnesl technologický index Nasdaq, který oslabil o více než 5 procent. V reakci na dokument pak posílil dolar. Ten se ve dvojici s eurem posunul zpět ke spodní hranici rostoucího trendového kanálu, který definuje obchodování od konce listopadu. Po chvilkovém posunu pod 1,1300 dolaru za euro se v průběhu včerejšího obchodování vrátil zpět k této hranici. Na případný breakout si tak ještě budeme muset počkat.

Na denním grafu je vidět, že pár eura s dolarem konsoliduje ve formaci rostoucí vlajky, která následuje po prudkém cenovém pohybu na nižší hodnoty. V předchozím směru by cenový vývoj měl zpravidla pokračovat po jejím opuštění. To by mohlo přinést pokračující zvyšování sázek na utahování měnové politiky Fedu dříve v čase, než trhy doposud očekávaly. Mimo zaceňování vyšších sazeb Fedu však momentálně trhy počítají i s mírným utažením měnověpolitických podmínek v eurozóně, což má na svědomí pokračující pohyb v rámci zmíněné konsolidační formace.

Zdroj: Depositphotos
Zdroj: Depositphotos

Chvilkové posílení dolaru mělo dopad i na krátce trvající oslabení měn regionu ve včerejších ranních hodinách. Koruna tak v prostředí menší likvidity zkorigovala k 25,68 EURCZK, v průběhu dne ale z titulu lepší tržní nálady vytěžila pokračující posun k silnějším hodnotám. V odpoledních hodinách se pak dostala až k další důležité hranici podpory na úrovni 24,50 EURCZK. Dařilo se i ostatním měnám regionu, například polský zlotý vytvořil tříměsíční maximum na páru s eurem. Nejvíce však posílil maďarský forint. Ten se v průběhu tohoto týdne posunul z oblasti historicky nejslabších hodnot okolo 370,00 EURHUF na aktuálních 360,00 EURHUF. Dvou a půl procentní posílení v rámci prvního týdne letošního roku tak bezpečně převyšuje i strmé posilování koruny, která si od pondělí vůči euru připsala 1,6 % zisků. Berme ale na zřetel, že koruna posiluje konstantně již šest týdnů, během kterých vůči euru zpevnila téměř o 5 %.

Z ekonomického kalendáře dnes budeme sledovat hlavně prosincovou inflaci v eurozóně, která by dle tržních odhadů měla skončit na úrovni 4,7 %. Z domácího dění budeme sledovat data o průmyslové produkci za listopad, revizi HDP za třetí kvartál, a nakonec zápis z prosincového zasedání ČNB. Se zlotým by mohl zahýbat první odhad prosincové inflace, která pravděpodobně překoná hranici osmi procent. Jakýkoliv výsledek převyšující tržní konsenzus by měl zlotému pomoci v dalším posílení. Jak jsme již v minulých týdnech uvedli, polská měna má stále velký potenciál budoucích zisků z pohledu očekávané výše úrokových sazeb v průběhu letošního roku. Na nárůst těchto očekávání by měla tlačit právě nezpomalující inflace.

Z dalšího zahraničního dění budeme odpoledne sledovat data z amerického trhu práce. Právě ta budou hlavní událostí dne, jelikož promluví do aktuálních spekulací ohledně dalšího vývoje americké měnové politiky.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1307 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,18 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1267 do 1,1362 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,50 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,66 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,45 až 24,59 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,57 až 21,78 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , Bloomberg, Reuters

Newsletter