Merkelová: Další odpis řeckého dluhu je vyloučen

Německá kancléřka Angela Merkelová, řecký premiér Alexis Tsipras a Mezinárodní měnový fond se na prahu konečného termínu pro doručení podkladů pro dohodu na mezinárodní finanční pomoci Řecku dostávají do střetu ohledně odpisu řeckého dluhu. Merkelová jej vyloučila, Řekové ale restrukturalizaci dluhu požadují a za potřebnou ji považuje Mezinárodní měnový fond.

„Už v roce 2012 jsme se zabývali udržitelností dluhu. Prodloužili jsme splatnost, odložili jsme splácení půjček z EFSF (Evropského fondu finanční stability) na rok 2020. Takže neřešíme udržitelnost dluhu poprvé,“ uvedla Merkelová, která je na návštěvě v hlavním městě Bosny, na dotaz novinářů ohledně rozdílného názoru s MMF na odpis řeckého dluhu. „Řekla jsem, že klasické krácení dluhu je pro mě nemyslitelné a to se mezi včerejškem a dneškem nezměnilo,“ citovala Merkelovou agentura Reuters.

Řecko ONLINE: MMF a Merkelová ve při o odpis dluhu

MMF minulý týden ve své zprávě uvedl, že Řecko bude v příštích třech letech potřebovat dodatečné finanční prostředky až 60 miliard eur a rozsáhlé odpuštění dluhů, aby získalo prostor k nadechnutí a mohlo oživit hospodářství. Výkonná ředitelka MMF Christine Lagardeová pak ve středu uvedla, že je třeba řecký dluh restrukturalizovat, pokud mají záchranné programy fungovat. Řecko však musí pokračovat s reformami, které sníží náklady.

Řecký premiér Alexis Tsipras již dříve uvedl, že jediným způsobem, jak učinit dluh udržitelným, je jeho snížení o 30 procent a k tomu dvacetiletý odklad splácení.

V Řecku jsou druhým týdnem uzavřeny banky a omezen výdej peněz. Německý ministr financí Schäuble dnes uvedl, že si netroufá odhadnout, kdy kapitálové kontroly a uzavření bank v Řecku skončí. S jedinou poznámkou: Jistotou je, že nemohou trvat navěky. Ekonom Mezinárodního měnového fondu Blanchard dnes prohlásil, že z řecké ekonomiky je za letošní rok třeba počítat s velmi špatnými čísly. Dnes zveřejněné údaje ukázaly na meziroční pokles spotřebitelské inflace o více jak dvě procenta. Za MMF dále řekl, že fond nemůže ohýbat platnost pravidel pro splátku řeckého dluhu.

MMF: Světová ekonomika letos zpomalí růst

Celkový dluh Řecka nyní přesahuje 320 miliard eur, což je zhruba 175 procent hrubého domácího produktu. Ve vztahu k HDP je dluh Řecka druhý nejvyšší na světě za Japonskem.

Největším věřitelem Řecka je Evropský fond finanční stability (EFSF), kterému řecká vláda dluží zhruba 130,9 miliardy eur. Z jednotlivých zemí je největším věřitelem Řecka Německo, kterému dluží 68 miliard eur. Tato částka zahrnuje půjčky a prostředky z EFSF.

Newsletter