Merkelová: Měsíce pro Řecko jsou jen úvod. ECB nespěchá…

Dohoda o prodloužení finanční pomoci Aténám o čtyři měsíce je úvodním bodem pro jednání s novou řeckou vládou. V Berlíně to dnes řekla německá kancléřka Angela Merkelová. Pro společnou evropskou měnu je podle ní důležité, že jsou všechny strany ochotny hledat kompromis. Podporu pro Řecko ještě musejí schválit i národní parlamenty zemí eurozóny, německý Spolkový sněm o ní bude jednat v pátek. 

Merkelová zdůraznila, že v otázce podpory Aténám nejde jen o Řecko, ale také o euro jako takové. „Proto vítám, že jsme našli úvodní bod pro jednání s novou vládou. Je to potěšitelné s přihlédnutím k tomu, jak se mluvilo ještě před pár týdny,“ řekla kancléřka. 

„To, že stávající program ještě prodloužíme a že si to řecká vláda sama vyžádala, vidím jako výsledek kompromisů a mnoha rozhovorů z posledních týdnů a je třeba jít touto cestou dál. Tato cesta samozřejmě bude náročná, o tom si žádné iluze nedělám. Stojí však za to o tu cestu bojovat, protože tu jde o euro,“ řekla Merkelová. 

Dohodu s Řeckem ještě musí potvrdit Spolkový sněm a zejména v kancléřčině konzervativní unii CDU/CSU se ozývají kritici další podpory této středomořské zemi. Podle některých poslanců se prodloužením pomoci neřeší zásadní otázka, zda Řecko dokáže někdy své závazky splatit. 

Poslanec Wolfgang Bosbach z CDU v televizi n-tv uvedl, že ani další pomoc nezajistí zvýšení konkurenceschopnosti Řecka, což je podmínkou k tomu, aby se země postavila hospodářsky na nohy. Předem proto oznámil, že bude hlasovat proti prodloužení podpůrného programu. Stejně se podle deníku Die Welt chtějí zachovat nejméně dvě desítky konzervativních poslanců. 

Přesto se podle německých politologů dá očekávat, že Spolkový sněm v pátek pomoc Řecku schválí. Merkelová a ministr financí Schäuble pravděpodobně dokážou přesvědčit většinu poslanců CDU/CSU, aby hlasovali pro prodloužení programu. To má navíc i jednoznačnou podporu vládní sociální demokracie (SPD) a opozičních Zelených. 

Šéf Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi dnes upozornil, že banka začne opět přijímat dluhopisy řecké vlády jako zástavu za úvěry komerčním bankám až poté, co bankovní rada zhodnotí, že Řecko splňuje podmínky pro úspěšné završení asistenčního programu. ECB se rozhodla s platností od 11. února dluhopisy nepřijímat, když nová řecká vláda svými výroky vyvolala obavy, že nebude možné úspěšně dokončit revizi programu. „ECB neměla jinou možnost,“ řekl dnes Draghi v Evropském parlamentu. 

Řecké banky tento krok připravil o jeden ze zdrojů financování. Řecké státní dluhopisy mají v současnosti úvěrový rating v neinvestičním pásmu, a nesplňují tedy požadavek ECB na minimální úroveň ratingu. Řecké komerční banky mají dál přístup k financování prostřednictvím nouzové úvěrové linky (ELA). To je mechanismus, který nabízejí národní centrální banky v eurozóně komerčním bankám, jež mají problémy s likviditou. Riziko pak zůstává na bedrech národní banky. Úroky u takto poskytnutých půjček jsou ale vyšší.

Newsletter