Na devizových trzích je patrní rizikově averzní nálada projevující se v silnějším dolaru. Ten proti euru testuje hranici 1,1700 EURUSD. Risk-off sentiment oslabuje měny regionu. Koruna se posunula k úrovni 25,40 za euro.

Merkelová to nevzdává: Prostor pro dohodu stále je

Prostor pro dohodu Řecka s jeho mezinárodními věřiteli stále existuje. Dnes to ve Spolkovém sněmu řekla německá kancléřka Angela Merkelová. Podle ní však Atény musejí ukázat, že o dohodu mají zájem, a musí naplnit své závazky z únorové dohody o prodloužení úvěrové pomoci. Řecku bez dohody s věřiteli hrozí insolvence a odchod z eurozóny.     

„Stále platí, že Německo se snaží o udržení Řecka v eurozóně,“ řekla Merkelová. „Jsem stále přesvědčena, že kde je vůle, tam je i cesta. Pokud ti, kteří v Řecku nesou politickou zodpovědnost, tuto vůli ukážou, pak je dohoda se třemi (věřitelskými) institucemi stále možná,“ uvedla kancléřka, která tento týden již stvrdila, že je ochotna učinit cokoli, aby zůstalo Řecko v Evropské měnové unii.

Merkelová: Cokoli pro udržení Řecka v eurozóně

Předseda evropského výboru Spolkového sněmu Gunther Krichbaum však ČTK řekl, že Řecko musí dohodu s věřiteli najít rychle. „Řecko musí nejpozději 30. června zaplatit dluh Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) a potřebné peníze zjevně nemá,“ řekl.     

„Země eurozóny sice mohou Řecku peníze poskytnout, ale nesmí se zapomínat na to, že v sedmi zemích, mimo jiné v Německu, dohoda podléhá parlamentnímu schválení. A Spolkový sněm do konce června žádnou řádnou schůzi v plánu nemá. Sice bychom mohli svolat schůzi mimořádnou, ale pro tu musíme mít napřed k dispozici podklady, o nichž bychom mohli jednat,“ řekl Krichbaum.     

Merkelová také zdůraznila, že při uzavření únorové dohody o čtyřměsíčním prodloužení finanční pomoci se Řecko zavázalo provést hospodářské reformy a v termínu zaplatit věřitelům všechny dluhy. Řecký premiér Alexis Tsipras tento týden prohlásil, že země bez dohody s věřiteli dluh MMF nesplatí. Řecký ministr financí Janis Varufakis pak začátkem týdne řekl, že se Atény nechystají předložit věřitelům seznam reforem.     

Neochota Atén ke kompromisu podle Krichbauma ohrožuje i případné hlasování Spolkového sněmu o další pomoci Řecku. „Řada mých kolegů v konzervativní frakci CDU/CSU měla už v únoru problém prodloužení pomoci podpořit. Od té doby jsme ze strany Řecka neviděli žádný významný pokrok a mnozí kolegové se proto ptají, proč by měli věřit tomu, že se na přístupu Řecka v případě další pomoci něco změní,“ řekl.     

Merkelová před poslanci zdůraznila, že reformy nejsou samoúčelné. „Nejsou důležité jen proto, že byly podmínkou podpůrného programu. Význam mají i kvůli tomu, aby pomoc měla dlouhodobý účinek a zajistila, že se Řecko postaví na vlastní nohy,“ uvedla kancléřka.    

„Řecko se stalo v posledních pěti letech mimořádným příkladem evropské solidarity. Není jediným státem, který byl odkázán na podporu. Všude se uplatňoval princip poskytnutí pomoci výměnou za provedení reforem. A všude kromě Řecka byly tyto programy úspěšné a dotčené země – Irsko, Španělsko, Portugalsko – znovu stojí na vlastních nohou,“ řekla Merkelová.     

O situaci Řecka budou dnes v Lucemburku jednat ministři financí eurozóny. Zásadní posun v řešení finančních problémů této zadlužené země z jihu Evropy se ale neočekává. 

Newsletter