Dolar zůstává pod výprodejním tlakem. Oslabuje v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Vůči euru se obchoduje nad 1,1880 EURUSD. Měny regionu těží ze slabšího dolaru a z lepšího tržního sentimentu. Koruna se obchoduje na 25,45 za euro.

Merkelová zavřela Deutsche Bank kohoutky poslední záchrany

Akcie německé Deutsche Bank nezačaly nový týden zrovna pozitivně. Titul jednoho z největších evropských bankovních domů si jen za dopoledne přispal ztrátu více jak -6 %, která jeho cenu dostala na historické minimum 10,62 euro. Co stojí za tímto propadem? Hlavní vinu nese kancléřka Merkelová, která německé bance doslova utáhla kohoutky poslední záchrany. Deutsche Bank se tak pomoci od státu pravděpodobně nedočká.

Podle informací německého týdeníku Focus Angela Merkelová kategoricky popřela jakoukoliv pomoc ze strany státu v době do konání německých voleb v září 2017, která by Deutsche Bank měla ulevit s nedávno zveřejněnou pokutou ve výši 14 miliard dolarů. Peněžní sankci na banku uvalilo americké ministerstvo spravedlnosti v návaznosti na obvinění ohledně prodeje hypotékou krytých cenných papírů před krizovým rokem 2008. Podle týdeníku se tuto informaci dozvěděl CEO banky John Cryan přímo od samotné kancléřky.

Deutsche Bank má problém kvůli hypotékám, jde o 14 miliard USD

Deutsche Bank původně očekávala, že tento postih bude mnohem nižší, o čemž nejlépe svědčí fakt, že si s předstihem dala stranou 6,2 miliard dolarů určených na vyrovnání sporu. Aby toho nebylo málo, banka čelí navíc dalším šetřením ve věci právních otázek, a to v rámci manipulace s devizovými obchody a drahými kovy, otazníky stejně tak vyvolávají i miliardové transfery, jejichž původ byl identifikován v Rusku. Všechny tyto problémy dohromady tak silně ztěžují snahu vedení Deutsche Bank o navýšení ziskovosti a zlepšení rentability kapitálu.

Trable veterána aneb co odstartovalo pád Deutsche Bank

Podle dřívějších informací se vedení banky bude snažit vyjednat snížení uvalené pokuty. Managementu se jako mnohem adekvátnější jeví vyrovnání o velikosti 2 až 3 miliard dolarů s tím, že 1,9 miliardy dolarů již bylo vyplaceno v roce 2013 v souvislosti s řešením obdobných kauz.

Seznamte se s nejnebezpečnější bankou světa

„John Cryan kancléřku Merkelovou rozhodně nežádal o to, aby německá vláda zasáhla do sporu s americkým ministerstvem financí,“ přepisuje oficiální slova tiskového mluvčí agentura Reuters. „Deutsche Bank si své problémy vyřeší sama. Neuvažujeme ani o tom, že bychom museli navyšovat kapitál.“

Mnozí analytici jsou přesvědčeni, že pokud by Deutsche Bank byla donucena zaplatit pokutu v plné výši, neměla by dostatek volných prostředků na splacení některých vlastních dluhopisů. Silná podkapitalizace by rovněž znamenala problém z hlediska toho, že banka má jednu z největších derivátových expozicí vůbec.

Newsletter