Měsíc plný rekordů na Wall Street končí ropnou rally

AKTUALIZOVÁNO – Americké akciové trhy zažily událostmi nabitý poslední listopadový den. Měsíc plný rekordů po nečekaném vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách byl pro index Dow Jones nejlepší od března a pro S&P 500 nejlepší od července. Zástupci Organizace zemí vyvážejících ropu OPEC se dnes dohodli na snížení těžby a ceny ropy prudce vzrostly, krátce po závěru obchodování o téměř devět procent.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si dnes připsal 0,02 procenta a uzavřel na 19 124,54 bodu. Za listopad zpevnil o 5,4 procenta.

Rostoucí ceny ropy poslaly vzhůru energetické tituly, rostly o zhruba pět procent. Nedařilo se naopak technologiím. AkcieExxon Mobil rostly o 1,6 procenta a Chevronu o 2,1 procenta.

Širší index S&P 500 naopak odepsal 0,27 procenta na 2198,81 bodu a technologický index Nasdaq klesl o 1,05 procenta na 5328,68 bodu.

Z dnes zveřejněné Béžové knihy Fedu vyplývá, že ekonomika Spojených států na podzim vykazovala mírný vzestup, rostoucí spotřebitelské výdaje pomohly kompenzovat slabší export, který je důsledkem silného kurzu dolaru. 

Kromě Béžové knihy se investoři dozvěděli několik dalších zpráv z americké ekonomiky. Soukromí zaměstnavatelé vytvořili v listopadu zhruba 216 tisíc nových pracovních míst, což bylo mnohem více, než se čekalo, a také výrazně více než v předchozím měsíci.

 

Newsletter