Měsíc trápení je u konce. Zlotý má cestu k ziskům otevřenou

Klíčové body

  • Měny regionu střední a východní Evropy vstoupily do nového týdne pravou nohou.
  • Největším ziskům se včera těšil zlotý, v tomto trendu by měl pokračovat i v průběhu týdne.
  • Česká koruna vyčkává na zítřejší zasedání ČNB.
Zdroj: Depositphotos

Polská měna v páru s eurem na začátku týdne posílila více než o půl procenta a posunula se zpět k psychologické hranici 4,60 EURPLN. Forint se stejně jako většina rizikových aktiv také těšil ziskům, koruna se po ranních turbulencích pohybovala do strany pod hranicí 26,10 EURCZK.

Vesměs prázdný ekonomický kalendář nahrával rizikovým aktivům, která posilovala ruku v ruce s eurem. To se tak vůči dolaru posunulo zpět nad 1,1900 EURUSD. Měny regionu, vyjma koruny, silnější společné měny využily k připsání zisků – jejich vývoj byl s posilujícím eurem velmi silně a kladně korelován. Koruna v ranních hodinách zaznamenala menší turbulence oběma směry, před polednem se ale ustálila na 26,07 EURCZK, kde se obchodovala prakticky beze změny po většinu odpoledne.

Koruna s nelepšící se situací ohledně Covid-19 a kvůli spekulacím o odložení zvyšování úrokových sazeb na příští rok zůstala více zranitelná a s většími pohyby bude vyčkávat minimálně do zítra, kdy je na programu měnověpolitické zasedání ČNB. I tak kurz ze svých nejslabších hodnot v rámci únorové korekce již prakticky polovinu ztrát odmazal.

V případě zlotého je situace lehce odlišná. Jeho kurz se s horší tržní náladou vydal ke slabším hodnotám přesně před měsícem. Během této doby oslabil o více než tři procenta a posunul se na úrovně poblíž nejslabších hodnot z výprodejů v březnu a říjnu minulého roku, což jsou nejslabší hodnoty zlotého vůči euru od roku 2009. Nyní však můžeme očekávat, že polská měna vyrazí zpět k silnějším hladinám.

Při pohledu na čtyřhodinový graf můžeme sledovat vývoj za poslední měsíc. Technická analýza zde poskytuje mnoho signálů, které nám mohou napovědět budoucí vývoj. Nejprve se zaměřme na rostoucí trendovou linii modré barvy uvnitř grafu cenového vývoje. Ta v průběhu měsíce držela zlotý v kleštích, nicméně včera došlo k jejímu porušení, které bylo spojené s relativně razantním pohybem do oblasti podpory poblíž kulaté psychologické hranice 4,60 EURPLN.

Nyní se zaměřme na další dvě rostoucí trendové linie, nicméně uvnitř indikátoru RSI. Ta první byla porušena již 9. března, což byl moment, kdy své ztráty zastropovala například česká koruna. Zlotý tehdy podržela rezistence na 4,60 EURPLN, od které se kurz odrazil, posílit pod výše zmíněnou rostoucí trendovou linii se zlotému ale nepodařilo. Polská měna pak oslabovala další dva týdny a dostala se značně nad předchozí rezistenci 4,60 EURPLN. Tento cenový pohyb na vyšší maximum však nebyl následován dalšími maximy v rámci indikátorů RSI ani MACD.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

Index relativní síly tak včera dalším porušením rostoucí trendové linie poskytl prodejní signál na tomto páru, stejně tak, jako tomu bylo v případě MACD. Ten s prodejním signálem přišel již v pátek, tudíž obchodníci sledující tento signál mohli zachytit již včerejší potvrzující pohyb. V rámci obou indikátorů využitých v grafu došlo také k vytvoření divergencí, které prodejní signály umocňují. Lepší tržní nálada by pak měla podporovat rizikové měny, tudíž by aktuální hranice podpory na 4,60 EURPLN stojící v cestě polské měny neměla mít tak veliký význam a zlotý by měl v průběhu týdne dále posilovat. Hlavní oblast, přes kterou by se zlotý měl v průběhu roku dostávat složitěji, nadále zůstává hranice 4,50 EURPLN, kde polská centrální banka vidí odpovídající hodnotu zlotého vůči euru. Při pohybech výrazně pod tuto hranici je namístě přetrvávající riziko případné devizové intervence.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1928 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 91,86 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1875 do 1,1978 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 26,07 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 26,00 až 26,14 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,75 až 21,97 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter