Evropské i americké výnosy klesají. Dolar obrátil do zisku pod 1,0850 za euro. Koruna zpevnila pod 25,35 za euro.

Měsíční extrémy na měnách: Koruna nad 25,00, dolar sílí k euru

Koruna ztrácí půdu pod nohama a vůči americkému dolaru padá přes 25,00 USDCZK na své téměř měsíční minimum. Ztráty na koruně jsou taženy čistě sílícím dolarem vůči euru. V tuto chvíli se koruna obchoduje na hladině 25,09 USDCZK.

Potvrzuje se, že pro podniky obchodující s dolarovými klienty je zásadní sledování hlavního měnového páru EURUSD a domácí zprávy nemají výrazný vliv.

Včerejší silná data o důvěře v českou ekonomiku se nesetkala s odezvou ani na koruně vůči euru a měnový pár EURCZK obchoduje v mírné ztrátě 0,07 % proti včerejšímu závěru dne na 27,389 EURCZK. Z domácích zpráv bude koruna sledovat až páteční předběžná data o HDP za první kvartál. První odhad přinesl výrazně pozitivní překvapení.

Česká ekonomika roste nejrychleji v EU, koruna s ní

„Lev se probudil. Růst můžeme nejrychleji za osm let“

Dnešní hlasování o nedůvěře české vlády, které začíná ve 14 hodin, bude trh na koruně sledovat z povzdáli a vzhledem k síle vládní koalice a pohodlné většině nebude brán jako významnější událost.

Samotný dolar drží zisky z konce minulého týdne a dále posiluje na hranici 1,0919 EURUSD. Dosahuje svého měsíčního maxima. Dolar nadále těží z jednak zavřených dlouhých pozic z minulých týdnů a z obnovené téma o rozdílnosti vývoje sazeb proti Evropě a Japonsku.

Blížící se splátka Mezinárodnímu měnovému fondu Řeckem a hlasy o možnosti nesplacení přiživují sílu dolaru, i když toto téma není hlavní zdroj pohybu. Technicky dolar nyní testuje svůj 55denní pohyblivý průměr a zda se zde jeho pohyb krátkodobě vyčerpá bude záležet i na odpoledních sadě makrodat z americké ekonomiky, kde objednávky dlouhodobé spotřeby za duben budou pečlivě trhem sledovány. Po tak silném týdenním pohybu dolaru může jakékoliv slabší číslo otočit tento vývoj a zvýšit nadále silnou volatilitu.

Varufakisova „nabídka“: Nežádejte úspory a dohodneme se

Z regionálních zpráv budeme sledovat zasedání maďarské centrální banky, kde trh čeká snížení hlavní sazby o 15bps na 1,65 %. Rozhodnutí banky padne ve 14:00.

Newsletter