Město blahobytu. Šejkové postaví metropoli za půl bilionu

Království Saudské Arábie plánuje investovat do nového projektu jménem NEOM. Město na „zelené louce“ bude spojeno s Jordánem i Egyptem, rozkládat by se mělo na ploše 10000 čtverečních mil (37 Singapurů) a „spolkne“ neuvěřitelných 500 miliard dolarů. Podle odborníků je dalším symbolem nového reformního přístupu v zemi. Vedení obřího projektu se ujme bývalý šéf Siemens.

Společná investice vlády a soukromých investorů byla oznámena v úterý na mezinárodní konferenci v Rijádu. Promoční video projektu nemohlo nechat chladným jak umělce, tak i příznivce inovací a nových technologií. Během konference nové město dostalo přezdívku „Davos v poušti“.

Korunní princ Mohammed bin Salmán, jenž celý plán představil, kladl důraz na to, že město bude na životní úrovni, která v současnosti nejen v celé Saúdské Arábii, ale ani na světě nemá obdoby. NEOM by se měl nacházet u břehu Rudého moře a představuje vizi ústupu Saúdské Arábie z čisté závislosti na nerostných surovinách.

Saúdský princ překvapil prohlášením, že město bude samostatné a mimo „existující vládní strukturu“, tedy tzv. free-zone. Jedná se tak o další z kroků do éry po ropě, na kterou se snaží Salmán celou zemi údajně připravit. Z hlediska dalších změn by stát měl za méně než dva roky prodat podíl ve státním ropném koncernu Saudi Aramco, stabilizovat největší státní investiční fond a odstranit zákaz řízení žen.

Putin OPECu kývl na prodloužení smlouvy. Co na to Američané?

Transformaci berou šejkové opravdu doslova. Podle zatím dostupných údajů se má jednat o město bez jakýchkoliv starých technologií a zvyklostí. Životní styl by tak měl být lepší než v kterékoliv jiné metropoli na světě.

Na tuto odvážnou vizi však budou reagovat i pesimisté a pochybovači. Pravdou je, že velká prohlášení v rejstříku Mohammeda bin Salmána nechybí. Saúdská Arábie se pokoušela o transformaci ekonomiky již několikrát a nikdy neuspěla. Dokonce i nová města uprostřed pouště nejsou úplně novým nápadem. Šejkové se však nikdy v předchozích případech nedočkali zdárného konce.

Město by mělo být v tomto konkrétním projektu obklopeno průmyslovou zónou, která by měla být spojena mostem přes Rudé moře s Egyptem a také se severem Jordánu. V ideálním případě by měl prostor sloužit jako transnárodní ekonomická zóna a centrum Blízkého východu. Na celý projekt by měl dohlížet bývalý CEO Siemens Klaus Kleinfeld. V tomto směru byly zrealizovány už i první smlouvy, například Vision fond SoftBank podepsal smlouvu se státním investičním fondem Saudské Arábie o koupi části Saudi Electricty, a bude tak, dle informací agentury Bloomberg, poskytovatelem energie NOEMu.

Daňové ráje pro smrtelníky: Kde se neplatí daň z příjmu?

„Celý projekt připomíná Dubaj i z obchodního hlediska. Takzvaná free-zone má v Emirátech svoje vlastní regulace a zákony. Operuje jako samostatná jednotka oddělená od centrální vlády země,“ uvedl profesor ekonomie na LSE Steffen Hertog.  Podle jeho slov tento koncept funguje v Dubaji výborně, ale na jiných místech neměl příliš velký úspěch.

Přední představitelé státu dva roky po poslední reformní vlně bojují s tím, jak urychlit ekonomickou transformaci země, zejména, aniž by poškodili ekonomiku a vyvolali společenské nepokoje v nábožensky konzervativní společnosti. Vláda nedávno osekala dotace a zúžila vládní výdaje za účelem zmenšit rozpočtový deficit. V neposlední řadě pak plánuje zavést daň z přidané hodnoty od ledna 2018, aby posílila příjem z neropného sektoru.

Newsletter