Evropské i americké výnosy klesají. Dolar oslabil nad 1,0670 za euro. Koruna ve ztrátě nad 25,25 za euro.

Mezi 2500 miliardáři světa jsou jen necelé tři stovky žen

„Čím výše v rozdělení příjmů se budete pohybovat, tím nižší zde najdete podíl žen,“ uvedl ekonom Gabriel Zuckman, spoluautor studie zkoumající poměr zastoupení mužů a žen mezi lidmi s nejvyššími příjmy v USA. Proč je tak málo žen v horní části pyramidy bohatství?

Ženy v posledních desetiletích rychle stoupají po mzdovém žebříčku, avšak jen zlomek se jich dostane na top příčky. Ženy představují jen 16 % z procenta lidí s nejvyššími příjmy a jen 11 % z nejlépe placené desetiny procenta. „To ukazuje na signifikantní nerovnováhu mezi muži a ženami v oblasti příjmů,“ míní Zuckman.

Tyto čísla přinesla studie tří ekonomů z University of California v Berkeley. Příjmy byly zkoumány v roce 2014, přičemž procento lidí s nejvyššími příjmy bylo definováno příjmem 390 tisíc dolarů a desetina pak prahem 1,32 milionu dolarů ročně.

Od roku 1980 se ženám podařilo své zastoupení v procentu lidí s nejvyššími příjmy ztrojnásobit, avšak podle Zuckmana bude trvat téměř 100 let, než dosáhnou v této kategorii poloviny. „Jsme tak ještě velmi daleko od rovnosti mužů a žen na vrcholných příjmových příčkách,“ uvedl Zuckman.

Svět miliardářů a milionářů, měřeno bohatstvím, je tak i nadále převážně pánským klubem. Jak uvádí CNBC, z téměř 2500 miliardářů na světě je jen 294 žen, což je zhruba 12 %. Počet žen miliardářek roste jen z poloviny tak rychle, jako mužská populace miliardářů.

The beauty premium: Proč mají krásní lidé vyšší mzdy?

Proč je tedy tolik miliardářů a tak málo miliardářek?

Julia Pimsleur, zakladatelka společnosti Little Pim, která se zaměřuje na výuku jazyků, tvrdí, že diskriminace ve vyšších patrech společností sice existuje, ale není to ten hlavní důvod velkých rozdílů v příjmech. Spíše zkrátka nedávají tak velký důraz jenom na velké výdělky; „Ženy chtějí trojnásobné vítězství – peníze, smysl i mobilitu. Chtějí velké peníze, ale také chtějí dělat něco, co přináší přidanou hodnotu. A chtějí svobodu a flexibilitu,“ citoval ji server CNBC.

Výjimky se však najdou. Ovšem například Martine Rothblatt, která je se svým ročním příjmem 38 milionů dolarů nejlépe placenou obchodní ředitelkou ve Spojených státech, nevidí svůj úspěch jako vítězství pro ženy. Narodila se totiž jako Martin a podstoupila chirurgickou operaci změny pohlaví. „Byla jsem žena jen polovinu svého života a nepochybuji o tom, že za mým úspěchem do velké míry stojí to, že jsem dříve byla chlap,“ uvedla pro časopis Fortune.

Kolik máte v peněžence? Boháči za letošek o 237 miliard víc…

Newsletter