Meziroční růst HDP Japonska ve 4Q zpomalil na 1 % oproti 1,3 % ve 3Q

Japonsko právě publikovalo předběžné výsledky hrubého domácího produktu za 4. čtvrtletí minulého roku. HDP Japonska se meziročně zvýšilo o 1 %, což je méně než odhadovaných 1,1 %. Informovala o tom agentura Reuters.

Růst byl tak pomalejší než ve 3. čtvrtletí, kdy Japonsko meziročně rostlo o 1,3 %. Podle vládních údajů stojí za jednoprocentním meziročním růstem japonské ekonomiky především růst exportu a rovněž růst kapitálových výdajů.

Mezičtvrletně vzrostlo japonské hospodářství ve 4. čtvrtletí o 0,2 %, ekonomové dotazovaní agenturou Reuters přitom očekávali růst 0,3 %. Jedná se o zpomalení oproti 3. čtvrtletí, kdy Japonsko mezičtvrtletně rostlo o 0,3 %.

Bank of Japan sazby nezměnila, zlepšila výhled růstu HDP

Ministr pro hospodářskou politiku Nobuteri Išihara uvedl, že očekává další růst japonské ekonomiky. Současně však varoval před možnými výkyvy na finančních trzích, které by mohla ovlivnit světová politická situace. V pátek se americký prezident Donald Trump sešel s japonským premiérem Šinzóem Abem. Schůzka se nesla v přátelském duchu, ale přesto nerozptýlila obavy z protekcionistické hospodářské politiky Spojených států.

Newsletter