MF navrhuje prudce vyšší zdanění hazardu + komentář

Ministerstvo financí chce zvýšit zdanění hazardu u živého hraní a technických her, což jsou hlavně hrací automaty, na dvojnásobek, tedy 40 procent. Pro loterie a kurzové sázky má nově platit sazba 30 procent. Provozovatelé loterií a hazardu tvrdí, že výsledkem bude rozmach nelegálního trhu a propad příjmů pro státní kasu. Ministerstvo financí naopak očekává, že na daních vybere víc.

Nyní provozovatelé hazardu platí jednotnou dvacetiprocentní daň pro všechny druhy her. Hazard je v tuzemsku velmi rozšířený. Loni Češi prosázeli 123,9 miliardy korun, což je meziročně o 0,9 procenta méně. Na výhrách se jim vrátilo 95,3 miliardy korun. Provozovatelům her tak zůstalo 28,6 miliardy korun, z nichž platili výše uvedené daně a odvody.

Hadrava (PwC): Změna přístupu k hazardu může přinést miliardy

„Zatím neznáme názor premiéra a ostatních vládních stran, zpráva MFČR nicméně připomíná, že navýšení zdanění hazardu je v souladu s programovým prohlášením vlády. Návrh zákona ovšem bude muset v příštím roce projít parlamentem a lze čekat tlak lobbistů na zmírnění daňové zátěže,“ poznamenávají analytici KB. Podle deníku MF Dnes není souhlas koaliční ČSSD zaručen a nejmenovaný informovaný funkcionář této strany tipoval, že výsledkem politického přetahování nakonec budou sazby 25 % pro loterie a 22 % pro kurzové sázky.

Už v říjnu ministerstvo představilo návrh zákona o hazardu, který výrazně zpřísňuje podmínky pro tento druh činnosti. Tento zákon i nové daňové sazby by podle ministerstva měly platit od 1. ledna 2016. Kromě řady obcí a měst, které omezují nebo úplně zakazují herny, tak tlak na provozovatele hazardních her a loterií sílí i ze strany státu.

Vyšší zdanění hazardu by srazilo EBITDA Fortuny až o 20 %, říká KB

Ministerstvo financí počítá mimo jiné s tím, že se také zvýší paušální platba za jeden hrací přístroj u takzvaných technických her ze současných 20.000 korun ročně na 40.000 korun. Kromě toho budou provozovatelé hazardu i nadále platit devatenáctiprocentní daň z příjmů fyzických osob. Beze změny zůstane i osvobození provozování všech typů her od DPH bez možnosti jejího odpočtu.

„Pokud získá návrh MFČR dostatečnou politickou podporu, mohli bychom snížit naši cílovou cenu i doporučení pro akcie Fortuny. Navrhované zvýšení zdanění by totiž mělo silně negativní dopad na ziskovost firmy, odhadujeme až okolo 20 % z očekávané EBITDA. Na druhou stranu by to Fortuně mohly kompenzovat nové příjmy z provozování online loterií, pokud je nový zákon povolí. Situaci budeme dál sledovat,“ uvádí analytický tým KB.

Babiš: Hazard bude mít víc sazeb daně a dva stupně povolení

Ministerstvo si od změn slibuje, že od roku 2016 vybere na daních až o šest miliard korun více. Chce je poslat na sport, nejlépe přes ministerstvo školství namísto Českého olympijského výboru, jehož prostřednictvím peníze proudí nyní.

Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti odhaduje, že je v Česku 150.000 problémových hráčů, z toho 40 až 80 tisíc je patologických. 

Newsletter